Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Йорданова: Акциите срещу нас целят да ерозират общественото доверие

| Интервю
Надежда Йорданова
Снимка: Савина Спасова
Чуй новината! Чуй новината:

"Всеки изминал ден ние получаваме все повече доказателства, че тук става въпрос за избирателно правосъдие, за използване на репресивния апарат на страната, не за да въздава справедливост, а за да притиска политически опонент или този, който дръзва да изрази висок глас в посока, различна от властимащите. Имам предвид не само ареста на кмета на Варна, а и вчерашните арести на протестиращите на АМ "Тракия" във връзка с горските работници и поредица от други случаи. Това е изключително притеснително". Това заяви пред БНР Надежда Йорданова, съпредседател на ПГ на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и бивш министър на правосъдието:

"Тук трябва да направя много ясна уговорка - тогава, когато има съмнения за нарушения, трябва да бъде разследвано. Ние, политиците, ние, гражданите, не сме съд, за да кажем кой е невинен, кой е виновен, но ние и като политици, и като граждани, трябва да настояваме закона да се спазва еднакво и да се прилага еднакво към всички". 
"Акциите срещу нас целят да ерозират общественото доверие към нас, да бъде стъпкано знамето на антикорупцията, хората да си кажат: "И тия са като ония", да бъдат отвратени отново, да не гласуват и другата по-важна цел е като пръстчето на камбаната за предупреждение на останалите - тези, които са кметове, общински съветници, министри от ГЕРБ, ДПС, на БСП, ИТН, че ако "не слушкат", във всеки момент, в който проявят гръбнак и свободна воля, ще бъдат ударени по същия начин", добави още в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" бившият министър на правосъдието:
Йорданова отрече да има разцепление в коалицията "Продължаваме промяната" - "Демократична България":

"Ние не крием различните ни мнения, не крием, че понякога има напрежение, но правим всички усилия да ги преодоляваме". 
Цялото интервю с Надежда Йорданова можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек . В системата има над 13 000 структури и органи. Всеки студент във виртуалното пространство може да..

публикувано на 10.10.25 в 11:13
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма нищо лошо всяка сделка със стратегически активи да се проверява максимално много

"Още при приватизацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ държавата си остави т. нар.  "златна акция" , тоест т я има част от собствеността върху тези предприятия и правото да се изказва по темата за продажбата ". Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев , бивш министър на икономиката и енергетиката: "От друга страна въвеждането на..

публикувано на 09.10.25 в 14:20
д-р Веселин Гаврилов

Д-р Веселин Гаврилов със съвети за здравословен и дълъг живот

"Имам огромното удоволствие да съм част от екипа на най-голямата клиника за дълголетие в България и да споделим най-големите новости по отношение на дълголетието. Темата за дълголетието е изключително актуална не само в България, но и по целия свят ". Това каза пред БНР д-р Веселин Димитров Гаврилов , анестезиолог и интензивист с над 15 години..

публикувано на 09.10.25 в 11:55

Без лична карта: Колко врати се затварят за повече от 200 000 души у нас?

Много хора без лични документи изпадат в тежко положение, от което не могат да се измъкнат сами, без съдебна помощ.  По последни проучвания, извършени в рамките на Национална застъпническа кампания "Невидимите, които виждаме", за 2022 г. тези хора наброяват 220 000 . На фона на демографската картина в страната ни, това е загуба на човешки..

публикувано на 09.10.25 в 11:09
Адвокат Силвия Петкова

Силвия Петкова: Оповестяването на предварителните проби за наркотици е огромен проблем

"Медийното оповестяване на предварителните проби е огромен проблем  и много хора са наричани наркомани още на предварителни проби. Разпространява се подобна информация, включително когато става дума за причинени инциденти на пътя". Това заяви пред БНР адвокат Силвия Петкова : "Има много често случаи с фалшиво положителни проби за наркотици ,..

публикувано на 09.10.25 в 10:07
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Готвим планове за война, но нямаме планове за мир

"Готвим планове за война, но нямаме планове за мир" . Това отбеляза пред БНР Любомир Кючуков , заместник-министър на външните работи от 2005 до 2009 година: "Изглежда не просто логично, но и наложително да вземем мерки за своята сигурност, ако се чувстваме заплашени, стига да правим всичко възможно да избегнем конфликт . Днес обаче като че ли..

публикувано на 08.10.25 в 13:52
Стилиян Иванов

Стилиян Иванов: Всичко, което ни се случва в живота, е за наше добро, изпитанията са нашите спасители"

В живота всеки търси като добър режисьор, най-добрата роля за себе си .  Изгражда я постепенно, многоаспектно, поставя героя си в различни обстоятелства и конфликти, за да извади на показ способността си за адаптация, действие и развитие.  Всеки от нас се пита - "Кой съм" и "Какво да направя".  Нощният гост днес търси следите,..

публикувано на 08.10.25 в 12:34