Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка.
С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от 20%. Такъв процент е фиксиран и за студентите, които ще бъдат приети в академичната 2025-2026 г., но следващите години таксата за тях плавно ще може да се увеличава.
Мнозинството отхвърли предложението на ПП-ДБ таксата за студент, приет по определен ред, да не може да нараства за целия етап на обучение с повече от 20%.
Министърът на образованието Красимир Вълчев пое ангажимент да бъде потърсен справедлив механизъм за таксите при платена форма на обучение:
"Ще обсъдим с ректорите, със студентите един механизъм за прогнозируемо нарастване, обвързано с индекс. Така че, нека намерим едно по-обосновано решение, обвързано с ръста на средната заплата и с ръста на инфлацията, които кореспондират с ръста на разходите - за възнаграждение и за издръжка на висшите училища".
Репортаж на Виолета Ашикова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Срокът на забраната за износ на инсулин и някои антибиотици е удължен с още един месец - до 24 септември, със заповед на министъра на здравеопазването Силви Кирилов, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването . В заповедта инсулините и аналозите им са посочени с търговските им наименования. От вносителите и производителите е..
Властите на гръцките острови настояват за завишаване на изисквани ята към водачите на АТВ-та, след зачестили катастрофи с тежки последици. Полицията, както и лекарите от "Спешна помощ" на гръцките острови настояват за въвеждане на ограничения към водачите на АТВ-та. Това са най-често наеманите от туристите превозни средства, предпочитат ги..
На около 8 морски мили от остров Понца, на плаващия под малтийски флаг круизен кораб MSC World Europa, е възникнала електрическа повреда на двигателите по време на плаване от Генуа до Неапол. На борда му има 8 585 души, от които над 6000 пътници и над 2 000 души екипаж. От Бреговата охрана съобщиха, че ситуацията на борда е спокойна, времето..
Категорично не приемам внушенията, че саботирам работата на правителството. Как ги саботирам, като в началото на годината успях да убедя стратегически инвеститор като "Райнметал", за който управляващите могат само да мечтаят, не само да посети България, но и да инвестира тук огромен финансов ресурс и върхови технологии в нашата отбранителна..
Най-малко 20 души, сред които и четирима журналисти, са убити при израелски удар по болница в южната част на ивицата Газа. Сред убитите при атаката срещу болницата "Насър" в Хан Юнис са оператор на Ройтерс и журналист от Асошиейтед Прес, а друг е работил за "Ал Джазира". Според очевидци след първия удар, при който са убити няколко..
Лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов се срещна в Дюселдорф с главния изпълнителен директор на отбранителния концерн "Райнметал" Армин Папергер. По време на разговора стана ясно, че в следващите три седмици трябва да бъдат подготвени договорите за създаване на съвместно дружество на българско предприятие с "Райнметал" за изграждането на..
"Изкуственият интелект вече променя пазара на труда и мисля, че тези, които сме активно ангажирани с него - дали като работодатели, дали като служители, дали като специалисти човешки ресурси минаваме през три фази - първата фаза беше на учудване, притеснение, втората фаза беше, че едва ли не всички работни места ще заеме изкуственият интелект ...
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и..
Цената на слънчогледовото олио е в пряка зависимост от цените на външните пазари. Ние сме почти като петролните продукти . Това обясни пред БНР..
"Този доклад трябваше вече да е приет в пленарната зала, юли месец. Забавя се. Имам подозрения, че изобщо няма да го внесат , защото там има..