Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалният министър се обяви за анализ на законодателството, свързано с ТЕЛК решенията

Той смята, че е необходим преглед на класификатора на длъжностите и възнагражденията според заеманата позиция, за да се прекрати практиката масово наетите в една фирма да са на МРЗ

Социалният министър Борислав Гуцанов
Снимка: БТА

Доходите на близо 600 000 души ще бъдат увеличени във връзка с предвиденото вдигане на минималната работна заплата за догодина (до 1213 лева) -  такова изчисление направи социалният министър Борислав Гуцанов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия.

Той се обяви за преглед на възнагражденията според заеманата позиция, за да се прекрати практиката масово наетите в една фирма да са на минималната заплата.
Друг проблем, който министър Гуцанов постави е, че почти 800 000 души имат ТЕЛК решения и получават социални плащания, което налага анализ на законодателството.

Проектът на правителствено постановление, който вече е публикуван за обществено обсъждане, предвижда минималната заплата за догодина да е 1213 лева вместо сегашните 1077.

По данни на националната статистика наетите на минимална заплата са 456 000 души, но с нея са свързани много други плащания.

На 83 хиляди лични асистенти също ще бъдат променени заплатите, както и на 30 хиляди работещи в социалните услуги, каза социалният министър Борислав Гуцанов.

Той постави въпроса, че от 2016 година не са променяни класификаторите, например колко трябва да получава един главен счетоводител, технически секретар или изпълнителен директор.
Министър Гуцанов допълни, че това е реален измерител за борба със сивата икономика:

"Защото става така, че в една компания голяма част от хората са на минимална работна заплата. През 2016 година разликите бяха между ръководен кадър и изпълнителски кадър два пъти и половина, това безвремие, което беше през последните години, даде сериозно отражение, защото се вдига минималната работна заплата, но не се пипа точно този класификатор, което е нещо, за което струва да се помисли да бъде актуализирано. И да бъде направено и осъвременено".

Министър Гуцанов акцентира и върху това, че почти 800 000 души имат ТЕЛК решения и след анализ да се предприемат мерки, ако е необходимо:
ащото разбирате, че в един момент се получава геометрична прогресия. На входа са ТЕЛК-овете, а на изхода са всичките плащания. И те вече стават главоломни, в милиарди. И да не се окаже така, че хора, които наистина имат нужда, вместо да получат повече пари, и което е голямата цел на нашето министерство -  всеки един, който има нужда, да получи тези средства, вместо те да ги получават, да има, може би, аз не го казвам, но и други възможности, които не винаги са най-добрите".

В отговор на депутатски въпроси министър Гуцанов оповести, че от досега подадените 60 молби от пострадали от пожарите семейства, са одобрени 26, има 7 отказа, останалите се обработват.

81 дома за възрастни с капацитет 5600 души се ремонтират. Над 306 000 са подадените до края на август молби за помощи за отопление.

За предстоящата учебна година до момента са над 105 000 подадените заявления за ученици от първи до четвърти клас, и близо 19 000 за осмокласници на помощта от 300 лева.

Министър Гуцанов повтори пред комисията намерението с бюджет 2026-а да предложи през втората година на майчинството работещите жени да получават 75% от обезщетението за гледане на дете, а не 50%, както е сега.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Карол Навроцки

Тръмп е готов да разположи още военнослужещи от САЩ в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна днес в Белия дом полския си колега Карол Навроцки и заяви, че ще обсъди търговията и други въпроси по време на разговорите си с него, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това е второ посещение на консервативния полски лидер в Овалния кабинет и първо, откакто встъпи в длъжност в началото на август...

публикувано на 03.09.25 в 21:00

194,5 км от Троян до Сливен за 4 часа, 30 минути и 13 секунди

Лоренцо Каталдо от отбора на Гриняно спечели четвъртия най-дълъг етап на Международната колоездачна обиколка на България. Той измина разстоянието от 194,5 км от Троян до Сливен 4 часа, 30 минути и 13 секунди. Каталдо взе втора етапна победа в тазгодишната обиколка, след победата му в първия етап Приморско - Бургас. Никифорос Араваниту остава водач в..

публикувано на 03.09.25 в 20:48

Постоянна мярка "задържане под стража" за двама младежи за обир на златарски магазин в Дупница

Районният съд в Дупница постанови мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо обвиняемите И.Б., на 18 години и Ж.Б., на 16 години, по досъдебно производство за извършена кражба от бижутериен магазин. Определението може да се обжалва пред Окръжен съд-Кюстендил. Маскирани и след като хвърлиха димки пред магазина, двамата задигнаха 22..

публикувано на 03.09.25 в 20:41

Комисията по демографската политика в НС одобри на първо четене законопроект на МС за промени в ЗПУО

Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството одобри на първо четене законопроекта на кабинета за промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), с който се въвежда задължителноизбираем предмет "Добродетели и религии", и забрана учениците да използват телефони в училище. Законопроектът вече бе..

публикувано на 03.09.25 в 19:50

"Правосъдие за всеки" поведе пореден протест

Инициативата "Правосъдие за всеки" проведе тази вечер пореден протест в София, с който поиска оставките на изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов и на правителството.  Протестното шествие започна от Съдебната палата и достигна историческата сграда на Народното събрание. "Демокрацията е в опасност. Правосъдието е в кома! Скритата власт..

публикувано на 03.09.25 в 19:47
Анджела Рейнър

Разследват британски вицепремиер за нарушение на министерския кодекс

Британският вицепремиер Анджела Рейнър призна, че не е платила правилния размер гербов налог при покупката на втория си дом. Рейнър, която е и министър на жилищното строителство, е обект на разследване за нарушение на министерския кодекс. Консерваторите в опозиция поискаха оставката ѝ. В разговор с политическия редактор на Скай нюз, Анджела..

публикувано на 03.09.25 в 19:19

Продължава борбата с пожара в Рила, обхванал труднодостъпни терени

Военен хеликоптер отново се включи в гасенето на тлеещите огнища в Националния парк "Рила". Пожарът обаче не е потушен.  Две от огнищата на пожара в Националния парк "Рила" са се активирали  Две остават основните огнища в периметъра на пожара в националния парк. Те са във високата част на планината, в скалисти терени, където има много суха..

публикувано на 03.09.25 в 18:55