Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през март: поредицата „Природните резервати в България”

25 март
Резервати по Дунав в природен парк „Персина”
Лиани, дива лоза и къпина са преплетени като в джунгла в гъстите гори на резерватите „Милка” и „Китка”. Над тях кръжат морски орли и прекрасните синявици - толкова сини, че се сливат с небесната синева.
Двата резервата са в архипелага от острови по река Дунав, а най-големият от тях е остров „Персина” или известен още като остров Белене в природен парк „Персина”.

18 март
По Виа Понтика в Атанасовското езеро
Най-безстрашният гмурец сред птиците - корморанът достига четиридесет метра дълбочина, когато ловува; най-малкият бозайник на Земята - етруската земеровка тежи само два грама, а майката кърми децата си двайсет дни; червеният ангъч е най-добрият приемен родител в нашия свят...
Тези и още стотици защитени видове, представители на дивата фауна и флора, обитават Атанасовското езеро край Бургас. Езерото е също така солница и се намира под морското равнище. То е част от влажните зони, над които минава един от главните въздушни коридори на мигриращите птици - Виа Понтика. Чуйте с Елена Кортел тръбния зов на жеравите, шума на крилете от висините...

11 март
Бистришко и Торфено бранище
Малко столици по света могат да се похвалят с уникални видове растения и животни в близост до тях. София е в подножието на един от най-красивите и най-старите природни паркове в страната - Природен парк Витоша. Резерватите Бистришко и Торфено бранище опазват на територията на парка неповторимото витошко лале, петровия кръст, росянката, хилядолетни мъхове, стари смърчови гори, диви животни и птици.

4 март
Резерватът „Парангалица” в националния парк „Рила”
В международната година на биоразнообразието представяме дивата природа на България в защитени територии - резервати и национални паркове. Те пазят уникална флора, фауна и други природни ценности с голямо значение.
В резервата „Парангалица” в националния парк „Рила” са едни от най-старите смърчови гори в Европа, тук е най-високото дърво на Балканите, има характерни цветя, треви, животни и птици.

четвъртък, от 16.00 часа

По публикацията работи: Eлена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25