Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаната история на българското бъдеще

СнимкаНа 25 март ни гостуват: Васил Станилов (писател и публицист) и Христо Троански (журналист и писател), за да надникнат заедно в премълчаното близко бъдеще на България, например до 2033 година.
Но в разговора няма да стане дума за художествена фантастика, а за историко-социален анализ на онова минало, което още живее в нашето настояще и има всички жизнени шансове да прекрачи и в светлото ни бъдеще. Доколко това е възможно или невъзможно, ще решат слушателите.

Основна опорна точка в този анализ ще бъде премълчаните истини около т.нар. Народен съд, неизвестните страници от трагичната съдба на Райко Алексиев, отношението на родната ни съветска власт към „буржоазната“ ни интелигенция.

Ще бъдат цитирани и редове от дневника на Илия Бешков, който наскоро бе публикуван в „Черната тетрадка“ на твореца, отнасящи се за събитията през 1950-1951 г., за руския комунизъм и за християнските ценности.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05