По своята форма и съдържание втората част на книгата „Мистерията на българските стенописи“ е и необходимото продължение на първия том, но е самостоятелно звучаща, пълноценна творба. Нейното подзаглавие е „Свещената история и историята“ и обхваща темите от Сътворението на света до Апокалипсиса.
Българските стенописи са разгледани отново в сравнителен план с чуждите – и на запад и на изток от нас, като се акцентира на специфичното и оригиналното в родната иконография. По-голямо внимание е обърнато на традиционно български теми като например сцената „Колелото на живота“, която има прелюбопитни аналози в чак хималайските будистки изображения и те не са разглеждани досега.
Други теми, също изключително рядко, но тук подробно застъпени са тези като Сътворението на света, изобразяването на ангелското и дяволското, и особено Страшния съд, като се прилагат свързани с тях непубликувани досега ерминийни текстове.
И новата книга е първи опит за представяне на българските църковни стенописи като оригинална богословска визия, но сравнени и анализирани в контекста на православната и католическата иконография.
Въпреки фрагментарността, която е неизбежна при разглеждането на отделните образи, сцени, празнични цикли, епохи или райони, логическата им взаимосвързаност е разкрита блестящо от авторите на изданието.
Това позволява максимално ясно да бъде изведено общото в християнското изкуство, както и частното за православната иконография. Тук се включват и етиопската, сирийската, румънската, грузинската, арменската и индуистката традиции.
Обаче над всичко са откритията за уникалните български решения при изобразяването на определени библейски сюжети, потвърдени не само мащабната географска рамка, но и обширния времеви период, обхванат от това изследването. За това говорят и поместените многобройни илюстрации, повечето от тях публикувани за първи път.
Събеседници: проф. Валерия Фол, доц. д-р Веселина Вачкова и съавторки Марияна Шабаркова - Петрова.
Чуйте предаването за първия том на книгата „Мистерията на българските стенописи“
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg