Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Перлата на Пустинята” или истинската история на град Палмира

БНР Новини
Боян Думанов
Снимка: Мария Костова

За Палмира напоследък се говори много. За жалост, обикновено в контекста на продължаващи военни действия и на варварски разрушения на хилядолетни старини. Преди броени дни от там дойде и добрата новина - че градът, наричан музей на открито най-накрая е освободен от джихадистите от Ислямска държава и културно-историческите ценности в него могат да се считат за спасени. Поне тези от тях, които все още съществуват... А за другите надежда може би има, ако съдим по изказванията на водещи световни археолози.
Палмира. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Истинската история на Палмира обаче е нещо много по-мащабно и значимо. Тя започва да става видима след разпадането на империята на Александър Велики, когато влиза в пределите на царството на селевкидите. По това време името на града е Тадмор - наименование, което се запазва до 63 г. пр. Хр., когато се създава римската провинция Сирия и на историческата сцена се появява градът на палмите – Палмира. Как се случва така, че един обикновен оазис, щастливо оказал се част от древния път на коприната, успява да се превърне в империя, включваща териториите на Сирия, Палестина и Египет? Каква е ролята на „царицата-войн” Зенобия в това огромно израстване? И как един малък народ успява да отстои себе си въпреки огромния натиск на две могъщи империи? - чуйте разказа на ръководителя на департамента по археология в НБУ Боян Думанов за истинската история на Палмира и за настоящето на „перлата на пустинята”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59

Международен ден на слепите, или за вдъхновението зад фондация "Очи на 4 лапи"

На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви..

обновено на 13.11.24 в 12:23

След Световния ден на радиологията – новостите в специалността

8 ноември беше Световният ден на радиологията, в който чества епохалното откритие на германския учен Вилхелм Конрад Рьонтген, документирал електромагнитното излъчване през 1895 година. За новостите в специалността, навлизането на изкуствения интелект и нуждата от постоянно обучение и надграждане на професионалните качества на специалистите в..

публикувано на 13.11.24 в 12:18

Здравните рискове от замърсяването на въздуха

Здравните рискове от замърсяването на въздуха – интервю в Lege Artis с пулмолога д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве". Няма орган или система на човешкото тяло, която да не се повлиява от качеството на въздуха. Човек вдишва 16 пъти на минута, затова мръсният въздух е най-големият риск за нашето здраве ...

публикувано на 13.11.24 в 11:49

Плурализъм и патриотизъм: Пресечни точки или ново разделение?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище". Разговорът започна с обсъждане на..

публикувано на 13.11.24 в 11:45