Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаните тайнства на Еньовден

БНР Новини
Магдалена Александрова, Румен Леонидов и Тигрила Гардения (отляво надясно) в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Всичко ли е изговорено за магията на този нощен ден, зараждащ се и умиращ в нощта на умиращото и възраждащото се слънце, когато небето слиза да нацелува земята, звездите влизат голи в изворите да се окъпят и пременят, когато от лунните им пръски светулките си взимат огънче и почват да го сеят над възбудените за сок женски стръкове, а мъжките им травки се правят на заспали.
Как се стига до извержението и зачатието на лечебната тайна, на никой не е дадено да знае. Дори и на моя любимец Йоан Кръстител, който е роден на Еньовден, в най-късата нощ след най-дългия ден на годината, дори и на Предтечата на бъдещите предупредители и местни месии, не е било продумано да знае, че ще бъде измолен да се появи, и за вдъхне дух на боледуващите за сила треви  и да ги превърне в билки за цял живот. Но и всяка година по това време да идва, за да ги помилва, и то между потайната доба и извечния изгрев. И те го срещат с магическите молитвите на чер трън и еньовче, на вратичка и комуника, на иглика и маточина… Така и новороденото самотно стръкче се превръща в биле за беля и в биле за болка…
Всички женски треви в тази нощ леят ритуални сълзици и поглъщат с телата си млечния сок на слънцестоенето, започва надпяването между божур и седефче, иглика и невен, босилек и ружа, започват да се любят бял здравец с омайниче и любиче с лепка.
Затова в народните песни се пее:
Добро льо, магьоснице ле,
Че как ни Добро магьоса
Да си от поле додохме
Да си стадото оставим?
Иване, либе, Иване,
Ази ви либе не мамя,
А те ви, либе, мамиха
Моите билки хубави
Омана и въртигата.
Въртига да ви завърти,
Омана да ви омае.


И ако змей залюби мома, или самодива - ерген, пак с влюбени треви го лекуват. Затова още преди появата на Предтечата, обявил прииждането на Христа, народът ни е вярвал, че змеят може всичко да запали, но не и колата със сеното, защото в нея има билки всякакви.

В студиото гостуват Магдалена Александрова, която разказа за последните открития за света на Цветомузиката, както и американката Тигрила Гардения, която идва у нас специално за Еньов ден, за да изнесе лекция за общуването ни с цветята, запознае с резултатите от дългогодишната изследователска дейност за музикалния свят на растенията. Тя ни разказа и демонстрира част от начините как се влиза в диалог с растенията - чрез изкуство и музика, чрез сънуване, чрез общуване на близки и далечни разстояния. Слушателите научиха няколко техники, с които да навлязат в дълбока връзка с растенията чрез 5-те си сетива.
В разговора се включиха още проф. Албена Георгиева и писателят лечител Емил Елмазов.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05