30% от българските домакинства не могат да си позволят адекватно отопление, което е 4 пъти повече от средното в ЕС, където едва 7 на сто от домакинствата изпитват подобни затруднения. Ако се обърнем в предходните 10 години и погледнем цените по данни на НСИ, средно с около 42% се увеличават разходите на едно домакинство за осветление, отопление и енергия.
Ще отънее ли още повече джобът на българина след последното увеличение на цените, тока, горивата и стоките?
Темата коментира в “Нашият ден“ Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“:
“Несъмнено това ще се случи. Вече има и инфлационни процеси, които текат. Същевременно бяха предприети мерки за увеличаване на покупателната способност донякъде на най-слабите български граждани.
Нарастването на основната социална помощ е едно от нещата, за които малко се говореше, която беше гласувана от Министерския съвет миналата седмица. Това е ключово важно.
Другото, което се направи, беше предложението за увеличение на пенсиите. И заплатите нарастват според последните данни на НСИ, но не сега, а към април месец тази година. Всичко това показва, че има някакъв опит и движения да се увеличи покупателната способност."
Ще има ли нов скок на цените през есенно-зимния сезон
"Не е изключен такъв, макар че е необичайно като график да се случи. Не се увеличи цената на тока с толкова, колкото трябваше, за да се покрият разходите. Не се увеличи и цената на водата толкова, че да се покрият нужните разходи за оперативна дейност към дружествата, което означава само едно – забави ли се увеличението на цената, се намаляват капиталови разходи и дружествата скоро ще бъдат в невъзможност да изпълняват дейността си."
Ще излязат ли хората на улиците при нов скок на цените
"Зависи от това кое ще бъде правителството. Ако е такова, към което хората все още имат доверие, по-скоро биха задържали, за да видят как ще им помогне въпросното правителство."
Трябва ли да бъдат преизчислени пенсиите
"Винаги когато бива внесен такъв законопроект, често само ние подкрепяме от “Подкрепа“. Това трябва да се случи. Видяхме една партийна заигравка с темата в предходния парламент. Това, което виждаме обаче, е, че като че ли нашите представители в Народното събрание не смятат да решат въпроса.
Изчисляването на пенсиите е отчитане на по-висока тежест на всяка година стаж. Разликата е в това – има едно доплащане, което ще се прави, това е предвидено в държавния бюджет към най-ниските пенсии, така че да достигат те линията на бедност. Това плащане няма да важи за всички пенсионери.
Но за всички други пенсионери преизчислението си важи. То вече е съвсем друг модел на изчисляване на пенсиите. И критерият не е дали пенсионерът е работещ, или не.
Акцентът на работата на следващото правителство трябва да бъде върху енергетиката и върху въглищната енергетика. Трябва също така да се работи по приоритет – икономическо укрепване на държавността."
Чуйте Ваня Григорова в звуковия файл.
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg