Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на ерготерапията

Снимка: ergoterapevt.com

Световният ден на ерготерапията е отпразнуван за първи път на 27 октомври 2010 г.  Инициативата е на Световната федерация по ерготерапия (WFOT), която включва в себе си 73 национални ерготерапевтични асоциации или организации.

Независимост и адаптиране на средата – как един ерготерапевт променя живота на хората с физически, умствени и емоционални отклонения?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Петя Минчева, преподавател в Русенския университет и представител на Асоциацията на българските ерготерапевти в Световния ден на ерготерапията.

“Това, с което се занимава ерготерапевтът, е да помага на хора в техните ежедневни дейности. Тези групи са деца с различни видове физически и умствени увреждания, с аутизъм и изоставане в развитието.

Въпреки че в България все още не се е наложила като професия, която работи и с възрастни, в световен мащаб се практикува при хора, получили травми или след инсулти, с умствена изостаналост, психични заболявания и ортопедични заболявания.

В момента у нас по-добре развита е с децата, но се надявам в близко бъдеще да имаме възможност да я развие и с възрастни хора. Това могат да бъдат и вече младежи над 18 години, хора в трудоспособна възраст.

Ерготерапията има голямо значение и за хора, които са в пенсионна възраст, за запазване на тяхната самостоятелност. Тези хора имат желание и потенциал да не бъдат в тежест на своите близки. Можем много да помогнем в тази насока."

Средствата

"Основното средство, което използваме, са дейностите. Това е различният фокус от другите професии, че не се фокусираме толкова върху физическото или умственото състояние, независимо какъв е проблемът.

Например при хора, които имат някакъв неврологичен проблем, който води до двигателен дефицит, до загуба на памет и ориентация, няма да може да се справя в дейностите по самообслужване – хранене, самостоятелно ходене до банята и други. С такъв човек ще работим за тези дейности, които за него са най-важни."

Чуйте доц. Петя Минчева в звуковия файл.

Снимки: ergoterapevt.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15