В последните два дни на август град Мелник отбеляза храмовия празник на църквата "Света Зона". Грозда Манолева, която пази живата история на града, разказва в ефира на "Нашия ден“ как мелничани празнуват.
Света Зона – Поясът на Света Богородица, събира в Мелник гости от цялата страна. Тази вечер ще има Вечерня в църквата "Св. Йоан Предтеча". Именно тук се намира иконата "Полагане Честния пояс на пресвета Богородица". След което литийно шествие ще премине от центъра до параклиса и ще се отслужи водосвет с иконата на света Зона в параклиса на манастира "Света Богородица Спилеотиса".
Църквата е част от някогашния манастир и е един от най-ценните културно-исторически паметници в региона. Религиозният комплекс е изграден върху тераса в източния край на монашеската зона на Мелнишката крепост по времето на деспот Слав, на платото "Св. Никола” южно над Мелник. Манастирът е изоставен след изселването на гръцкото население в 1913 година. През 40-те години на миналото столетие върху средновековната манастирска църква е построен параклис.
В Мелник няма почти млади хора, а туристите, които посещават града, почти не се интересуват от историята и фолклора.
"Много от емблематичните сгради на Мелник са в окаяно състояние и много от тях даже изчезват. Това е болката на мелничани“, споделя Грозда Манолева.
Тя допълва, че най-красивата сграда в Мелник, в която се е помещавал Турският конак, който в последствие става училище, днес е в окаяно състояние.
Чуйте подробности в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg