Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мелник отбелязва своя празник

Мелник
Снимка: ФБ - Мелник

В последните два дни на август град Мелник отбеляза храмовия празник на църквата "Света Зона". Грозда Манолева, която пази живата история на града, разказва в ефира на "Нашия ден“ как мелничани празнуват.

Света Зона – Поясът на Света Богородица, събира в Мелник гости от цялата страна. Тази вечер ще има Вечерня в църквата "Св. Йоан Предтеча". Именно тук се намира иконата "Полагане Честния пояс на пресвета Богородица". След което литийно шествие ще премине от центъра до параклиса и ще се отслужи водосвет с иконата на света Зона в параклиса на манастира "Света Богородица Спилеотиса".  

Църквата е част от някогашния манастир и е един от най-ценните културно-исторически паметници в региона. Религиозният комплекс е изграден върху тераса в източния край на монашеската зона на Мелнишката крепост по времето на деспот Слав, на платото "Св. Никола” южно над Мелник. Манастирът е изоставен след изселването на гръцкото население в 1913 година. През 40-те години на миналото столетие върху средновековната манастирска църква е построен параклис.

В Мелник няма почти млади хора, а туристите, които посещават града, почти не се интересуват от историята и фолклора.

"Много от емблематичните сгради на Мелник са в окаяно състояние и много от тях даже изчезват. Това е болката на мелничани“, споделя Грозда Манолева.

Тя допълва, че най-красивата сграда в Мелник, в която се е помещавал Турският конак, който в последствие става училище, днес е в окаяно състояние.

Чуйте подробности в звуковия файл.

На снимката в текста – Иконата на Света Зона (Честния пояс) от манастира "Света Богородица Спилеотиса", пренесена във Валовища, XVIII век, светогорски автор.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14