Научните изследвания са от съществено значение за напредъка на обществото и науката. Те ни предоставят ценни знания и ресурси, необходими за разбирателство на света около нас и за решаване на редица проблеми. Обаче дългогодишната практика на използване на животни в научни опити поражда сериозни етични и морални въпроси, които не могат да бъдат пренебрегнати.
Преди конференцията "Иновации в образованието – наука без опитни животни", в ефира на “Нашият ден“ разговаряме с Люляна Гинева, представител на организацията "КАЖИ". Тя споделя своя личен опит и становище относно използването на животни в научни експерименти.
"От личен опит съм изпитала неефективността на тези методи и съм убедена, че трябва да бъдат премахнати и че има много по-добри алтернативи – казва г-жа Гинева. – Животните могат да бъдат използвани в различни сфери – първата е науката за научни експерименти, втората е разработването на лекарства, могат да бъдат използвани в козметичната индустрия и в образованието."
Важно е да се подчертае, че България се нарежда сред лидерите в Европейския съюз по използване на опитни животни в образованието. Този факт може да поражда въпроси относно необходимостта и ефективността на такава практика, особено когато други страни вече са заместили използването на животни в огромна степен.
Люляна Гинева обаче предлага алтернативен поглед: "В хуманната медицина почти не използваме животни, само в първи и втори курс имаме по един-два експеримента. Можем да се научим на медицина, без да нараняваме пациентите си. Труповете на животни, които могат да се използват, могат да бъдат взимани от ветеринарна клиника, в която животното е било евтаназирано. При хората е същото, хора, които са починали от естествена смърт, са дарили телата си за нашето образование“, посочва тя.
В заключение разговорът с Люляна Гинева от организацията "КАЖИ" предоставя възможност за размисли за етичните аспекти на използването на животни в научни опити и да се запитаме дали можем да преминем към по-хуманни и устойчиви методи в областта на науката и образованието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg