Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор с представител на сдружение "КАЖИ"

Възможни ли са научни опити, без да се жертват животни?

| обновено на 19.10.23 в 12:50
Снимка: Pixabay

Научните изследвания са от съществено значение за напредъка на обществото и науката. Те ни предоставят ценни знания и ресурси, необходими за разбирателство на света около нас и за решаване на редица проблеми. Обаче дългогодишната практика на използване на животни в научни опити поражда сериозни етични и морални въпроси, които не могат да бъдат пренебрегнати.

Преди конференцията "Иновации в образованието – наука без опитни животни", в ефира на “Нашият ден“ разговаряме с Люляна Гинева, представител на организацията "КАЖИ". Тя споделя своя личен опит и становище относно използването на животни в научни експерименти.

"От личен опит съм изпитала неефективността на тези методи и съм убедена, че трябва да бъдат премахнати и че има много по-добри алтернативи – казва г-жа Гинева. – Животните могат да бъдат използвани в различни сфери – първата е науката за научни експерименти, втората е разработването на лекарства, могат да бъдат използвани в козметичната индустрия и в образованието."

Важно е да се подчертае, че България се нарежда сред лидерите в Европейския съюз по използване на опитни животни в образованието. Този факт може да поражда въпроси относно необходимостта и ефективността на такава практика, особено когато други страни вече са заместили използването на животни в огромна степен.

Люляна Гинева обаче предлага алтернативен поглед: "В хуманната медицина почти не използваме животни, само в първи и втори курс имаме по един-два експеримента. Можем да се научим на медицина, без да нараняваме пациентите си. Труповете на животни, които могат да се използват, могат да бъдат взимани от ветеринарна клиника, в която животното е било евтаназирано. При хората е същото, хора, които са починали от естествена смърт, са дарили телата си за нашето образование“, посочва тя.

В заключение разговорът с Люляна Гинева от организацията "КАЖИ" предоставя възможност за размисли за етичните аспекти на използването на животни в научни опити и да се запитаме дали можем да преминем към по-хуманни и устойчиви методи в областта на науката и образованието.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41