Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирян Колев: Африка е различна – колко и с какво?

| обновено на 26.12.23 в 12:16
Снимката е илюстративна
Снимка: БТА

Всяка година по коледните празници стотици българи се завръщат в родината си, жадни да бъдат със семействата и приятелите си. В същото време, има и такива, които идват от далечни краища на света, за да споделят радостта на Коледа с близките си. Такъв е случаят и с китариста Мирян Колев, който се завърна от Того, Южна Африка в Трявна, за да изживее тези специални моменти със семейството си.

В интервюто, което Мирян Колев даде в "Нашият ден", той сподели своите впечатления и усещания от пътуването си до Западна Африка. За мнозина, това е място, което изглежда толкова далечно и мистериозно. Колев разкри, че пътуването му до този регион е било изключително различно от всичко, което е преживявал преди.

"Там наистина има трудности, с които се сблъскваш в ежедневието", споделя той. "Когато се завърнах, започнах да синтезирам нещата, които са ми се случили там и да ги осмислям по-добре“.

Една от забележителните разлики, които Мирян откри в Западна Африка, беше начинът, по който времето тече там. "Там времето тече по много по-различен начин. Дори понятието за часове е много относително - там часовете се мерят по сутрин, на обяд и след обяд", разказва той.

Западноафриканската музика също е предмет на вдъхновение за Мирян. Той споделя, че местната музика в този регион се различава значително във всеки район. В по-средната част на Западна Африка, където той пребиваваше, местната музика беше изцяло базирана на ударни инструменти и човешки глас. Нямаше никакви струнни инструменти.

Въпреки финансовата бедност, която срещна в този регион, Мирян отбелязва, че хората имат по-различно виждане за живота. Тяхната култура и начин на живот може да се различава от западния стандарт, но те са изпълнени с духовност и топлота, които ги правят уникални.

Мирян Колев завършва интервюто със сърдечните си пожелания за всички българи, независимо къде са по света през тези коледни празници. Той припомня на всички нас, че Коледа е време за споделяне на любовта и топлината сред близките ни, независимо от географските разстояния.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58