Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво пречи на създаването на българска анимация?

Защо все още България няма комерсиален анимационен сериал?

| обновено на 14.03.24 в 16:14
Снимка: Pixabay

В днешно време анимацията е един от най-популярните и влиятелни изкуства в света на развлеченията. Все повече и повече страни се включват в производството на анимационни филми и сериали, като мнозина успяват да постигнат голям успех. Въпреки това за България създаването на комерсиална анимация се оказва огромно предизвикателство поради липсата на подходящи механизми за финансиране и разпространение, които да са на разположение в други европейски държави.

Представители на Асоциацията на българските анимационни продуценти: Димитър Петров, председател и CEO на "Студио Змей", Станимир Милев от "Chase A Cloud" и Лъчезар Велинов от "Студио Зоографик" бяха участници в дискусията в ефира на "Нашият ден", в която се включи и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов

В предаването те споделят, че една от най-големите пречки за развитието на българската анимационна индустрия е липсата на разработени методи за финансиране, които да са налични в други страни. Той подчертава, че комерсиалната анимация е насочена към широка аудитория и изисква значителни инвестиции, които често не могат да бъдат осигурени от българските студия.

Те казват още, че въпреки че в България съществуват системи за финансиране на фестивално кино, няма подходящи механизми, насочени към комерсиалната част на анимацията. Той изтъква, че често се предполага, че комерсиалният проект ще може да се самофинансира, което обаче не е винаги възможно, особено в сравнение с развитите анимационни индустрии в Европа.

По техните думи български анимационен сериал, в съвременното разбиране на анимационните сериали, никога не е произвеждан и преди 80-те години. Те посочват, че "Тримата глупаци" не е сериал, а поредица от къси филми.

Независимо от предизвикателствата, българските аниматори, дизайнери и художници продължават да работят в най-големите световни студия и продукции. Въпреки това собствеността на техния труд често остава при тези студия и продукции, което означава, че българската анимационна индустрия не може да се възползва напълно от техния потенциал и талант.

Един от основните проблеми, с които се сблъсква българската анимационна индустрия, е недостигът на подкрепа и финансиране от страна на държавата

В разговора се включи и зам.-министърът на културата Виктор Стоянов, който отбелязва, че Министерството на културата трябва да престане да бъде единствено преразпределител на бюджетни средства и да стане по-активен медиатор между културните индустрии и бизнеса. Той изразява съжаление от фрагментираността на финансирането в индустрията и призовава за по-голяма синергия и подкрепа на качествените продукции.

Решаването на проблемите, свързани с финансирането и подкрепата на комерсиалната анимация в България, изисква съвместни усилия от страна на индустрията, държавните институции и бизнес сектора. Създаването на подходящи механизми за финансиране и подкрепа ще позволи на българската анимационна индустрия да процъфтява и да се утвърди на световния пазар.

“Министерство на културата и нашият екип имаме идея да се създаде звено за анализ, което да поеме част от тази работа. Докато чакаме това да се случи, законодателно започнахме провеждането на едни активни срещи с бизнес, с индустрия, за да може да подготвим предварително това, което ни е нужно, за да направим такава структура и да вървим напред“, казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на сдружението на младите лекари, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49