Въпросителните около промените на наредбата за достъп до медицинска помощ, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването ще са следващата ни тема на разговор в програма "Точно днес" в понеделник сутрин. Предвижданията са пакетът дейности да се раздели на базов и допълнителен. При липса на финансов ресурс от Националната здравно осигурителна каса, болниците ще включват здравноосигурените пациенти, които има право на безплатно лечение по допълнителния пакет, в листа на чакащите, като по този начин ще им осигуряват необходимата им планова хоспитализация отложено, пише в документа.
Как на практика ще се осъществи реформата и каква е готовността на болниците за готвените промени питаме д-р Кирил Еленски – зам.-председател на Българския лекарски съюз
Всичко ли, което до момента е представено като идеи за реформи от министър Москов е изпълнимо според вас, д-р Еленски?
Кирил Еленски: Това, което ние познаваме като презентация, направена от министър на здравеопазването в част от намеренията е радикално в значителна степен и докато не видим някаква конкретна разработка, проекти на нормативни актове, било наредби, било промени в закони или по-подробно разработени идеи не бихме могли еднозначно да кажем дали всичко е изпълнимо и в каква степен. Тогава, когато намеренията за промяна са радикални е напълно възможно част от първоначалните планове да не могат да се сбъднат точно така както са предвидени или по пътя на реализацията на тези намерения да се наложат корекции на първоначалните предвиждания. Така или иначе ние сме поели ангажимента от наша страна да сътрудничим с експерти и с консултации така, че да се стигне до най-доброто развитие на системата за в бъдеще.
Р. П.: Нека тогава говорим принципно. От КНСБ се обявиха срещу промените в наредбата за достъп до медицинска помощ и дори поискаха оставката на министър Москов. Според синдиката по този начин Министерството на здравеопазването смята да узакони плащанията в болниците, което пък според тях щяло да бъде предпоставка за рекет над пациентите . От Министерството на здравеопазването отговориха, че това не е така и никой не кара здравно осигурените лица да си плащат лечението. Може ли с тези промени в наредбата за достъп до медицинска помощ да се говори за нарушаване правата на здравно осигурените лица.
К. Е.: Нека да припомня, че правата по здравното осигуряване се ползват по ред, установен със закон – така пише в Конституцията. Законът, който урежда тези права, всъщност законите са повече от един и това, което създава ограничения при ползването в най-голяма степен е Законът за бюджета на здравноосигурителната каса и Законът за публичните финанси. Тогава, когато Народното събрание е гласувало определени рамки на бюджета на здравноосигурителна каса тя няма право в рамките на финансовата година да го надвиши. Ако търсенето на медицински услуги надхвърли възможностите на бюджета съвсем естествено е да бъдат въведени някакви механизми на регулация.
-----------Цялото интервю с д-р Кирил Еленски чуйте в звуковия файл.
На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..