Въпросителните около промените на наредбата за достъп до медицинска помощ, публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването ще са следващата ни тема на разговор в програма "Точно днес" в понеделник сутрин. Предвижданията са пакетът дейности да се раздели на базов и допълнителен. При липса на финансов ресурс от Националната здравно осигурителна каса, болниците ще включват здравноосигурените пациенти, които има право на безплатно лечение по допълнителния пакет, в листа на чакащите, като по този начин ще им осигуряват необходимата им планова хоспитализация отложено, пише в документа.
Как на практика ще се осъществи реформата и каква е готовността на болниците за готвените промени питаме д-р Кирил Еленски – зам.-председател на Българския лекарски съюз
Всичко ли, което до момента е представено като идеи за реформи от министър Москов е изпълнимо според вас, д-р Еленски?
Кирил Еленски: Това, което ние познаваме като презентация, направена от министър на здравеопазването в част от намеренията е радикално в значителна степен и докато не видим някаква конкретна разработка, проекти на нормативни актове, било наредби, било промени в закони или по-подробно разработени идеи не бихме могли еднозначно да кажем дали всичко е изпълнимо и в каква степен. Тогава, когато намеренията за промяна са радикални е напълно възможно част от първоначалните планове да не могат да се сбъднат точно така както са предвидени или по пътя на реализацията на тези намерения да се наложат корекции на първоначалните предвиждания. Така или иначе ние сме поели ангажимента от наша страна да сътрудничим с експерти и с консултации така, че да се стигне до най-доброто развитие на системата за в бъдеще.
Р. П.: Нека тогава говорим принципно. От КНСБ се обявиха срещу промените в наредбата за достъп до медицинска помощ и дори поискаха оставката на министър Москов. Според синдиката по този начин Министерството на здравеопазването смята да узакони плащанията в болниците, което пък според тях щяло да бъде предпоставка за рекет над пациентите . От Министерството на здравеопазването отговориха, че това не е така и никой не кара здравно осигурените лица да си плащат лечението. Може ли с тези промени в наредбата за достъп до медицинска помощ да се говори за нарушаване правата на здравно осигурените лица.
К. Е.: Нека да припомня, че правата по здравното осигуряване се ползват по ред, установен със закон – така пише в Конституцията. Законът, който урежда тези права, всъщност законите са повече от един и това, което създава ограничения при ползването в най-голяма степен е Законът за бюджета на здравноосигурителната каса и Законът за публичните финанси. Тогава, когато Народното събрание е гласувало определени рамки на бюджета на здравноосигурителна каса тя няма право в рамките на финансовата година да го надвиши. Ако търсенето на медицински услуги надхвърли възможностите на бюджета съвсем естествено е да бъдат въведени някакви механизми на регулация.
-----------Цялото интервю с д-р Кирил Еленски чуйте в звуковия файл.
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..