Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестираме в нашите студенти, а после спонсорираме богатите държави

Проф. Стефан Костянев

С валидиране на юбилейна пощенска марка  днес стартира честването на 70-та годишнина  от основаването на МУ-Пловдив с мащабна програма от празнични и научни събития. „Точно днес” още за инициативата, програмата, участниците и амбициите за постигане на високо ниво на академични знания и професионализъм. Интервю с ректора на МУ - Пловдив чл. кор проф. Стефан Костянев.  за празника и очакваните промени в Закона за висшето образование. 

Пловдивските ректори са в чудесни взаимоотношения помежду си, ние се събираме често, обсъждаме злободневните проблеми и по много от въпросите имаме сходни мнения. Все пак проблемите на ПУ са по-различни от проблемите на Медицинския университет и затова  по някои от основните проблеми имаме различни мнения и това е естествено. Напълно съм съгласен с ректора на ПУ „Паисий Хилендарски”, че качеството е една комплексна характеристика, която зависи от твърде много вътрешни и външни фактори – зависи от нормативната база, от подбора на студентите, от  качеството на средното образование, от обществените нагласи, икономическите изисквания. Това може би е един от най-сложните продукти. 

Специално в МУ обаче качеството се измерва с човешки животи и затова ние на него държим изключително много. Само че за постигането му са необходими много неща – в търговията, знаете, за да има съответното качествот, трябва да има и финансови ресурси и затова ние сме сблъскваме с два изключително тежки проблема7 чудовищното недофинансиране /използвам по-тежка дума от проф. Козлуджов/ и второто – тежката демографска криза, пред която сме изправени. Добрата идея на МОН обаче е, че се опитва да промени образованието със серия от закони. За първи път виждаме такъв подход, т.е. да не се решават нещата на парче, а едновременно да се променят почти всички компоненти на образованието. Започваме от средното, висшето, закона за академичното развитие. Тази идея трябва да бъде потвърдена, още повече че вече имаме една стратегия за развитие на образованието през годините. Всяка нова идея обаче среща известна съпротива. В някои от оценките обаче аз съм по-умерен от проф. Козлуджов. Моят основен слоган е „Не убивай стари професори, млади таланти и смели идеи” Новата идея не трябва да бъде посрещана на нож, защото всяка нова идея променя статуквото. В новите идеи има и много рационални зърна, но бих сложил и аз своята лъжичка катран. Съветът на ректорите беше предложил комплект от закони  на министерството, в който всички тези неща бяха много добре разгледани. Ректорите са на фронта, непрекъснато виждат проблемите и се надявам, че след това първо обсъждане и първо и второ четене ще бъдат взети под мнимание и съветите на ректорите.

Р.П. Проф. Костянев, тъй като медицинските специалности, като архитектурата и правото, са регулирани държавно професии, по-доброто финансиране ли е основният проблем, който трябва най-напред да бъде решен?

Проф. Костянев: Нашето образование е едно от най-скъпите и веднага мога да ви кажа, че нашите изчисления показват, че за да бъде осигурено едно средно европейско качество, ни е необходимо поне 15 хиляди на студент – говоря за медицина и дентална медицина. Така че ние получаваме два пъти по-малко от необходимите средства.Един от най-големите проблеми е недофинансирането. Проф. Козлуджов спомена сумата за 400 млн лв. за цялото висше образование и ще направя сравнение, че в Оксфорд само за една година само за научно-изследователска работа се изразходват над 1 млрд евра. Става въпрос за чудовищни несъответствия в скалата на финансирането и на този фон ние произвеждаме все пак  кадри, които са конкурентоспособни и се приемат много добре на запад. Нямаме проблеми с реализацията, проблемът ни е друг – ние инвестираме в нашите студенти и така  спонсорираме богатите западни държави.  Повече чуйте от интервюто тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..

публикувано на 13.12.24 в 15:45

Xiaomi официално откри физически магазин в Пловдив

На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..

публикувано на 13.12.24 в 15:38

Казусът с транспорта Пловдив - с. Труд стигна до НС

Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..

публикувано на 13.12.24 в 12:24

Над 1500 са писмата до Дядо Коледа от Пловдивско

Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят.  В Пловдив и региона..

публикувано на 13.12.24 в 11:04

Отварянето на границите ще вкара повече туристи у нас

Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген.   Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...

публикувано на 13.12.24 в 10:25