Нито един френски и европейски гражданин не би разбрал, ако продължава да се пречи на списъка с регистрационни данни, който е необходим инструмент, още повече, че законодателната рамка съдържа допълнителни разпоредби за защита на личните свободи.
Относно техническия спор колко време този регистър да пази в архив данните на гражданите, без те да са анонимни за службите и дали да се ползва този списък с имена за по-широк спектър от трансгранични престъпления, правосъдният министър Христо Иванов коментира, че не става въпрос тук за жертване на гражданските свободи:
Не съществува избор между свобода и сигурност. Напротив, ние трябва, засилвайки сигурността, да гарантираме в по-висока степен свободите, с които се ползваме като страни-членки на ЕС. разбира се, България винаги е отстоявала въвеждането на всички гаранции за по-висока сигурност да се случва само при изпълнение на защита на правата на човека.
Правителствата се задължават да инструктират своите служби да въвеждат своевременно данни в системата SIS II на Шенген за всеки запозодрян чуждестранен терорист, тъй като в момента това все още не се прави достатъчно.
Бернар Казньов допълни, че заради извънредното положение страната му ще продължи да прави гранични проверки по шенгенската граница с Белгия, докато е необходимо и докато има терористична заплаха:
Това би означавало евентуално повече забавяне при проверките на границата на българските паспорти за гражданите, които се прибират у нас от страни извън ЕС, уточни вицепремиерът Румяна Бъчварова.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Ефективността на европейската система за граничен контрол се поставя под въпрос от френските политици. Те търсят отговор на въпроса, как Абделхамид Абауд , вероятният главен организатор на атентатите в Париж, е успял да проникне в Европа. Абделхамид..