Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споразумението за климата - нова енергетика с нови технологии

Земята прегрява от индустриалните ни грехове, но световните лидери две седмици спориха, договориха се, просълзиха се и стиснаха ръцете си под историческо споразумение за не повече от 2 градуса затопляне на планетата.

Какво предизвикателство е този документ, каква е неговата правна стойност, за кого ще е е по- трудно да го спази- за бедните или за богатите, как ще се отрази на българската икономика- по тези теми е разговорът с Юлиян Попов- журналист, университетски преподавател, министър на екологията в кабинета на Марин Райков.

Според него споразумението от Париж е много амбициозно, но не и невъзможно да бъде изпълнено. 

Какви промени предстоят в енергетиката?

Свиването на използването на въглища, особено лигнитните, като най- голям производител на въглероден двуокис ще бъдат постепенно изтласкани от енергийния микс. Това една от посоките, в които вече страни като Великобритания и Германия работят, неминуемо това ще засегне и българската енергетика.

По отношение на потреблението на газ-  най- вероятно е появата не единен газов хъб - за нашия регион  в Турция- прогнозира Попов.

Той акцентира и върху предизвикателствата пред технологиите в управлението на енергийните системи и строителството, които новите договорености "диктуват".

По думите му иновациите са предизвикателство за страни като България и  конкретно за Пловдив, където аутсорсинга и високо технологичните паркове, които набират скорост тук.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35

Научни четения „Пловдивски исторически форум“ започват в ПУ

Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията.  Те започват от 10:00 ч. в зала..

публикувано на 16.12.24 в 08:33

„Пълмед“ с кампания от безплатни прегледи за кожни алергии

Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год.  Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..

публикувано на 16.12.24 в 05:57

Токът за бита ще поскъпне от 1-ви януари заради по- голямото потребление

Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..

публикувано на 15.12.24 в 13:04