Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив - столица на виното!

В края на април Пловдив става световна столица на виното и ще бъде домакин на най-престижния независим конкурс - Concours Mondial de Bruxelles. Над 320 професионални съдии от енолози, сомелиери и журналисти ще оценяват над 9000 вина от 55 държави.

Това е затворено събитие и няма да се допуска публика да следи работата на журито в Международния панаир, поясни представителят на конкурса за България Меглена Михова. Наградените вина обаче ще бъдат представени на специална гала-вечер.

Записването на участниците вече е започнало и ще продължи до края на март. Самият конкурс е от 28 април до 1 май. Таксата за участие е 135 евро.

„Тази пари стократно се връщат, защото всяко отличено вино в пъти увеличава продажбите си“, посочи генералният директор на конкурса Томас Костенобъл. Пловдив е избран за домакин на събитието, защото има подходящата инхфраструктура и ентусиазъм сред хората, които ще го организират, допълни той. Плюс в кандидатурата е и богатата културна програма, която предлага Стария град, отбеляза Томас Костенобъл.

23-то издание на Concours Mondial de Bruxelles се организира в сътрудничество с община Пловдив, Министерство на туризма, Министерство на земеделието и Националната лозаро-винарска камара.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16