Вече повече от 10 дни сме свидетели на скандал, в който обществото ни, застрашено от глобалните геополитически несъответствия, внезапно осъзна себе си и локално. В него има от всичко – недоумение, парадокси, неясноти, съмнения за измама, подмяна с неясно лице и мъгла около визията на знаковото градско пространство с още по-знакови пловдивски сгради. Разрушеният тютюнев склад на „Одрин“8 - като повод за родолюбива поколенческа ярост и като тема за политическа употреба и дефицити на професионалните аргументи. Разговор с продължение - днес с арх. Илко Николов – председател на САБ – Пловдив.
Арх. Илко Николов: Ситуацията е абсурдна и сме свидетели на действия, които са, меко казано, странни. Съюзът на архитектите се опитваме да спазим обективност, тъй като в случая има данни и от криминален характер, и за фалшификация на документи. Затова бихме коментирали, след като излязат някакви резултати от проверката, която органите ще направят, но няма начин да имаме друго отношение, освен отрицателно към този акт. Надявам се обаче, че все пак нещата са поправими. Това подчерта председателят на САБ-Пловдив и бивш съветник № 1 - арх. Илко Николов.
Той заяви, че като организация с 50-годишна история САБ има последователна политика и работи съвместно с общината за опазване на историческата култура и материалната памет на града и затова е оптимист за решението на казуса, още повече че гражданското общество в Пловдив е доста активно и понякога дори повече от необходимото.
По думите на арх. Николов обаче една грешка е поправима винаги в някаква степен. Част от автентичния образ на сградата ще бъде загубен и затова именно има специалисти и всички очакват становището на Комисията от Инспектората към Министерството на културата с участието на експертите от НИНКН. Очакваме да научим какви препоръки биха дали, разбрахме, че има някакъв нов проект, чиито картинки изтекоха в сайтовете и които дават надежда, че процесът ще бъде обратим, коментира арх. Николов.
Като председател на Пловдивското дружество на САБ той се ангажира след приключване на проверката и получаването на конкретните експертни становища да организира среща с председателя на Общинския съвет и с кмета на Пловдив за обсъждане и приемане на стратегия за опазване на културното наследство от Общината, както предвижда и Законът за културното наследство. Не смятам, че всичко е загубено, по скоро има много неща, които трябва да се доработят, заяви арх. Николов. Като пример той посочи, че от 2014 г. Общината е приела Културна стратегия, темата за културно-историческото наследство е включена в общинския план за развитие, така че „не тръгваме от „гола поляна“ и от „пещерни времена“, но контролът трябва да бъде наистина много стриктен, заяви арх. Николов. По думите му САБ още през 2015 г. е предложил на Общината да бъде създадена системата за актуализиране и опазване паметниците на културата, която в момента е пред финализиране. Очакваше се това да стане факт и като обществена поръчка още този месец или в средата на април. По казуса се работи и се надявам, че въпросният безпрецедентен случай ще ускори в положителна посока действията на Община Пловдив, коментира още арх. Илко Николов.
Повече чуйте от звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..