Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родителските права са между другото в Семейния кодекс

Промените в Семейния кодекс, които от понеделник са предложени на обществено обсъждане,  засягат  въпроса за осиновяването и за родителските права. В интервю за Радио Пловдив Светослав Стефанов председател на Съюза на бащите в България и медиатор към Софийския районен и градски съд, коментира промените в часта за родителските права.

Той коментира предложената промяна за  родителските права при развод, при който вече майката и бащата ще имат  съвместни родителски права, като необходима. Това е кауза, заради  която е създаден и Съюза на бащите. 

При нарастването на броя на разводите у нас, и при т.н. съжителство на семейни начала, това е важен проблем, който засяга многа хора.

Най-важното в случая е, че концепцията на Съюза на бащите в България беше налагането точно на това – тъй нареченото споделено родителство, макар и при раздяла на двамата родители продължава да се отглежда съвместно.  Статистиката за 2015 г. е, че в брак  са родени 27 хиляди деца, а без брак – 38 хиляди. Важно е родителите след като се разделят да запазят и двамата отговорността към детето.

Досега съдът присъждаше родителските права на единия родител, в 90 процента това беше майката, а другият получаваше право да вижда детето при определени условия. Сега при развода родителите ще получават съвместни права.Но в законопроекта е допусната възможността, ако някой от родителите иска родителски права, това де се решава от съда. 

Стефанов коментира и казуса за режима на пътуване в чужбина на единия от родителите при конфликт между тях, или отказ на единия да подпише разрешение, както и отвличането на децата от единия от родителите, което също често се случва.

 Но с измененията на закона има един проблем, който се явява – а именно проблемът с напускане на страната на детето от отглеждащия родител. Реално измененията мотивират към едно споделено родителство, но все пак ако единият родител пожелае – може да води  права за детето.  Но тук идва и вторият момент, на който започнах да наблягам, който никак не е маловажен, защото е голям броят на бащи, които не може да си виждат децата по простата причина, че майките предпочитат да напуснат страната. Сега много по-лесно отглеждащият родител взима детето и напуска страната и другият родител няма възможност за контакти и няма никаква защита.  С промените в Семейния кодекс напускането на страната на отглеждащия родител ще става единствено с  решение на съда. Можем да кажем, че това са един стъпки на навлизане в споделеното родителство, но още по никакъв начин не е изградена конкретна концепция как ще бъде осъществявано това споделено родителство. Идеята  на съюза беше това споделено родителство да е от двете страни -  не само за отглеждане, но и финансовия модел.

Съюзът на бащите в България скоро ще излезе с официално становище по законпоректа за промените, но от първо прочитане,  Стефанов смята, че цялата концепция е насочена към   осиновяването,  а останалите проблеми  за родителските права,които засягат много повече деца и родители, са между другото, някакси в контекста. 

Цялото интервю със Светослав Стефанов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09