Центърът за социална рехабилитация и интеграция в Пловдив продължва да развива успешно своята дейност и да помага на деца с увреждания и техните семейства. Това бе отчетено днес на проведената кръгла маса в община Пловдив, на която бяха представени добрите практики в работата с децата и лицата с физически и интелектуални затруднения на територията на Община Пловдив.
Основната цел на центъра е да оказва подкрепа на индивидуалното развитие, поддържане и придобиване на нови способности и самостоятелност на децата и лицата с увреждания чрез осъществяване на дейности за интеграция и превенция на социалното изключване от обществото. Добрата новина, която бе съобщена от заместник кмета Георги Титюков е че община Пловдив има дея на разшири базата на Центъра, който се който се намира на ул. „Княз Александър I” с цел оптимизация и по-добра работа. Това пък ще даде възможност още повече семейства да се възползват от услугите на специалистите, които извършват социалната услуга в домовете на нуждаещите се.
Интегрираната социалната услуга в общността „Център за социална рехабилитация и интеграция” /мобилни услуги/, започва своя живот първоначално по европейска праграма, след приключването й услугата продължава с подкрепата на община Пловдив , а от няколко години това е вече делегирана от държавата дейнсот и се управлява от Сдружение "Различни но равни" след проведен конкурс .
В центъра се прилагат иновативни методи, ползва се индивидуален подход с потребителите отглеждани в семейна среда и настанените в КСУ „Св. Св. Константин и Елена” от специалистите на мултидисциплинарният екип. Услугата се предоставя от мобилна група, в която има рехабилитатори, логепед, психолог, социален рабтоника ,специалст по терапевтична езда. Целта е да се помогне на децата с увреждания и на техните семейства, обясни Атанас Тавков - ръководител на проекта и част от сдружение "Различни, но равни"До момента в Центъра са реализирани 970 сесии психологична подкрепа, логопедични рехабилитации - 1136, 2713 - рехабилитационни процедури. Допълнително се осъществяват арттерапии, обучения за родителите, хипотерапия /терапевтична езда/, хидротерапия (водолечение).
Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца и младежи с увреждания/мобилни услуги/ е разкрит през януари 2013г., като делегирана държавна дейност.
От април 2014г. социалната услуга в общността „Център за социална рехабилитация и интеграция“ се управлява от сдружение „Различни, но равни“. Капацитетът на ЦСРИ е за 20 деца и лица с увреждания. Поради видимата устойчивост на услугата и растящия брой на желаещите да я ползват от май 2015г. капацитетът на Центъра е увеличен на 35 места. Към август 2016г. ползвателите на социалната услуга са 50. Услугата е безплатна както за жителите на община Пловдив, така и на областта.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..