Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мажоритарният вот е първа стъпка към истинска демокрация

Това е най - голямото събитие за целия преход, защото това е единствената и първа реална стъпка към истинска демокрация в нашата държава!

Това заяви пред Радио Пловдив журналистът Валери Найденовбивш главен редактор на "24 часа", по повод внесения днес в деловодството на парламента Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Проектозаконът бе внесено от омбудсмана Мая Манолова, заедно с представители на инициативния комитет за провеждане на „Национален референдум 2016 - Тошко Йорданов и Иво Сиромахов, както и независимите експерти Валери Найденов, Мира Радева и Боян Атанасов.

Мажоритарният вот е единственото, което може да се нарече избори, категоричен е Найденов. По думите му, мажоритарните избори са на практика регионални избори, които дават власт на районите да гледат на себе си като едни малки отечества и да изберат свои представители. 

Това е патриотизмът! Патриотизмът започва от семейството, града или селото, в което живеем, и района наоколо. И оттам израства до нивото на държавата, коментира Найденов. 

Той посочи още, че пропорционалните избори не дават възможност на териториалните единици да си излъчат въобще представители, те ни обезродяват, атомизират обществото, убиват неговия естествен строеж. При партийните листи представителите не се избират от народа, а от партиите. Партиите нямат право да спорят коя какъв дял трябва да има, те нямат право като разбойници да делят плячката, категоричен е Валери Найденов. По думите му, при сегашната пропорционална система сега се губят 100% от гласовете на хората.

Мажоритарният вот е единственият, при който хората имат право да гласуват т. е. суверен е народът. Да не забравяме, че българският народ е суверен, призова журналистът. Той обясни, че в държавите с мажоритарен вот властта се сменя плавно, без сътресения. Обратното важи за пропорционалния вот - там правителствата и мнозинствата са нестабилни, цялата държава се поставя под въпрос. Със сигурност мажоритарният вот се изпълнява много по-просто, отколкото пропорционалният, който създава сложности, смята журналистът.

Снимка

След като суверенът се произнесе, политиците отказаха да изпълнят волята му. Така Найденов коментира резултатите от последния национален референдум, акцентирайки върху факта, че нито една партия или депутат не се е ангажирал да напише законопроект за свързаните с него промени в изборното законодателство. 

Референдумът си е напълно валиден, формално не достигнаха 12 000 гласа, за да бъде задължителен, но това е свързано с големи манипулации, заяви журналистът. 

Бяха извършени манипулации и то много тежки, някои хора, според мен, са за затвора, обяви Валери Найденов. Той припомни, че чисто физически на гражданите не беше дадена възможност да гласуват, тъй като при затварянето на секциите пред тях имаше опашки от чакащи. Липсваха само 12 000 гласа, а поне 200 000 не успяха да гласуват, посочи Валери Найденов. 

Винаги има риск от корупционни действия, но при мажоритарния вот той е много по - малък, смята още публицистът.

Внесеният днес в Нардоното събрание законопроект предвижда мажоритарна изборна система с абсолютно мнозинство на два тура. Предвижда се райониране на 240 многомандатни избирателни района и 9 многомандатни избирателни райони в чужбина. 

Ще се създадат 231 избирателни комисии. На местни избори има 265 избирателни комисии. ЦИК ще играе ролята на изборна комисия за районите извън страната, обясни омбудсманът Мая Манолова. Тя каза, че до другия понеделник ще са готови и с районирането на страната. 

Цялото интервю с Валери Найденов можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06