До 1 януари, докато бях изпълнителен директор на фондация "Пловдив 2019", държавата не е превела нито стотинка на Пловдив за подготовката на Европейската столица на културата, заяви в интервю за Радио Пловдив Валери Кьорлински.
Преди 2 дни бившият депутат от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че има законова пречка държавата да изплати дължимите около 20 млн. лв. на Пловдив за културни събития в рамките на ЕСК.
За мен е изненада, че законът не позволява да се финансират събития от държавата. Защитили сме бюджета си на 2 кръга пред Европейската комисия, която ни избра за културна столица. Нашият бюджет от 10 млн. евро е най-ниският в историята на културните столици на Европа. Италианският град Матера, който ще бъде ЕСК заедно с Пловдив, имаше 11 млн. евро държавно финансиране, който после стана 27 млн. евро, даде пример бившият директор на фондация "Пловдив 2019".
Той допълни, че до момента община Пловдив е стриктна до стотинка при финансирането на инфраструктурните обекти, заложени в апликационната форма.
За никого не е тайна, че парите се изплащат за съдържание. След като няма пари, не можем да сключим договори с който и да било артист, дори и през 2019 г., защото те имат много натоварен календар, посочи Валери Кьорлински.
Той припомни, че на 1 април 2015 г. МС е решил да отпусне 10 млн. евро за културни събития на Пловдив, има и известна кореспонденция между държавата, общината и УС на фондацията.
Въпросът не е да оцелеем и да се справим някак си в изключително трудната ситуация. ЕСК е национален приоритет, не по-малко важен от председателството на ЕС през 2018 г., за да се покаже България равна на останалите европейски народи, подчерта Валери Кьорлински.
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..