Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата не е превела нито стотинка на "Пловдив 2019"

| обновено на 03.02.17 в 16:18
Снимка: Под тепето, архив

До 1 януари, докато бях изпълнителен директор на фондация "Пловдив 2019", държавата не е превела нито стотинка на Пловдив за подготовката на Европейската столица на културата, заяви в интервю за Радио Пловдив Валери Кьорлински.

Той припомни, че парите са заложени в договора и са приети в апликационната форма при кандидатстването на Пловдив. 

Преди 2 дни бившият депутат от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че има законова пречка държавата да изплати дължимите около 20 млн. лв. на Пловдив за културни събития в рамките на ЕСК. 

За мен е изненада, че законът не позволява да се финансират събития от държавата. Защитили сме бюджета си на 2 кръга пред Европейската комисия, която ни избра за културна столица. Нашият бюджет от 10 млн. евро е най-ниският в историята на културните столици на Европа. Италианският град Матера, който ще бъде ЕСК заедно с Пловдив, имаше 11 млн. евро държавно финансиране, който после стана 27 млн. евро, даде пример бившият директор на фондация "Пловдив 2019".

Той допълни, че до момента община Пловдив е стриктна до стотинка при финансирането на инфраструктурните обекти, заложени в апликационната форма. 

За никого не е тайна, че парите се изплащат за съдържание. След като няма пари, не можем да сключим договори с който и да било артист, дори и през 2019 г., защото те имат много натоварен календар, посочи Валери Кьорлински.

Той припомни, че на 1 април 2015 г. МС е решил да отпусне 10 млн. евро за културни събития на Пловдив, има и известна кореспонденция между държавата, общината и УС на фондацията. 

Въпросът не е да оцелеем и да се справим някак си в изключително трудната ситуация. ЕСК е национален приоритет, не по-малко важен от председателството на ЕС през 2018 г., за да се покаже България равна на останалите европейски народи, подчерта Валери Кьорлински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09