„Недостатъкът, че България е малка страна, може да бъде превърнат в предимство. Тук е нашият шанс, но трябва да бъдем по-бързи, по-гъвкави и по-умни“, коментира в Пловдив вицепремиерът Томислав Дончев на Годишния бизнес форум „Индустрия 4.0“, посветен на модерните технологии.
По думите на вицепремиера изостаналостта на България може да е предимство – така прогресът се случва по-лесно. „Трябва обаче смелост. Наред с достъпа до финансиране, доброто образование, административните услуги, трябва и оптимизъм у бизнеса“, коментира Томислав Дончев.
Пред представители на Световната банка, Европейската банка за развитие и на компании от цял свят, вицепремиерът подчерта, че българската индустрия има големи възможности за развитие в много направления.
„България има капацитет да изработва голяма част от машините за Сухопътни войски и да ги сглобява тук, вместо да ги внасяме готови. Това ще има голям ефект по отношение на индустрията, науката и бойните способности на страната. Така правят умните държави, а ние трябва да сме умни“, подчерта още Томислав Дончев.
Бъдещето е в IT-индустрията и роботиката. По наши изчисления сега човекът произвежда за 25 долара, а роботът – за 8 долара, и то по-бързо и по-качествено. Само след няколко години ще бъдем изправени пред дилемата да осигурим работа на много хора, особено с по-ниска квалификация, каза Аруп Банерджи, регионален директор за ЕС от Световната банка.
В България няма много свеж паричен ресурс и външното финансиране е малко, същевременно вие се страхувате да вземате заеми. В Европа като цяло има недостиг на заеми между 5 и 50 млн. евро, които са най-търсени за развитие на бизнеса. В това отношение страната изостава, каза Гунар Мюнт от Европейската инвестиционна банка.
България е много добро място за бизнес. Преди 17 - 20 години чувахме непрекъснато "Това тук няма как да се случи", но сега нещата са много различни. Ето, край Пловдив вече има необходимата инфраструктура да се развива нашата фирма, която работи с инженери в целия свят. Трябва да има повече такива места в страната, каза българинът Краси Петков, собственик и основател на IT-фирма в САЩ, който учреди и тук свое предприятие в сферата на роботиката.
Бизнес форумът „4.0“ продължава и утре с темите Дигитална трансформация и готовност за дигитална култура на традиционните индустрии; Аутсорсинг дестинация и Защита на данните и електронна сигурност.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..