Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индустрията ни има възможности за развитие в много посоки

| обновено на 29.09.17 в 09:51

Недостатъкът, че България е малка страна, може да бъде превърнат в предимство. Тук е нашият шанс, но трябва да бъдем по-бързи, по-гъвкави и по-умни“, коментира в Пловдив вицепремиерът Томислав Дончев на Годишния бизнес форум „Индустрия 4.0“, посветен на модерните технологии.

Според проучване на европейския пазар 75 % от фирмите искат да влагат в нови технологии, защото в тях е бъдещето, но само 5 % го правят. 

По думите на вицепремиера изостаналостта на България може да е предимство – така прогресът се случва по-лесно. „Трябва обаче смелост. Наред с достъпа до финансиране, доброто образование, административните услуги, трябва и оптимизъм у бизнеса“, коментира Томислав Дончев.

Пред представители на Световната банка, Европейската банка за развитие и на компании от цял свят, вицепремиерът подчерта, че българската индустрия има големи възможности за развитие в много направления.

България има капацитет да изработва голяма част от машините за Сухопътни войски и да ги сглобява тук, вместо да ги внасяме готови. Това ще има голям ефект по отношение на индустрията, науката и бойните способности на страната. Така правят умните държави, а ние трябва да сме умни“, подчерта още Томислав Дончев.

Бъдещето е в IT-индустрията и роботиката. По наши изчисления сега човекът произвежда за 25 долара, а роботът – за 8 долара, и то по-бързо и по-качествено. Само след няколко години ще бъдем изправени пред дилемата да осигурим работа на много хора, особено с по-ниска квалификация, каза Аруп Банерджи, регионален директор за ЕС от Световната банка.

В България няма много свеж паричен ресурс и външното финансиране е малко, същевременно вие се страхувате да вземате заеми. В Европа като цяло има недостиг на заеми между 5 и 50 млн. евро, които са най-търсени за развитие на бизнеса. В това отношение страната изостава, каза Гунар Мюнт от Европейската инвестиционна банка.

България е много добро място за бизнес. Преди 17 - 20 години чувахме непрекъснато "Това тук няма как да се случи", но сега нещата са много различни. Ето, край Пловдив вече има необходимата инфраструктура да се развива нашата фирма, която работи с инженери в целия свят. Трябва да има повече такива места в страната, каза българинът Краси Петков, собственик и основател на IT-фирма в САЩ, който учреди и тук свое предприятие в сферата на роботиката.

Бизнес форумът „4.0“ продължава и утре с темите Дигитална трансформация и готовност за дигитална култура на традиционните индустрии; Аутсорсинг дестинация и Защита на данните и електронна сигурност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02