Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Америка хората започват да стават много сърдити

Винаги е съществувал тероризъм в САЩ, времето ни е непредсказуемо

Разделението между Севера и Юга продължава, в Юга са с различно ДНК

Американските власти повдигнаха обвинения в тероризъм на 29-годишния узбекистанец Сайфуло Саипов, който на велоалея в Манхатън във вторник уби 8 души. Едно от повдигнатите обвинения носи смъртна присъда. 

Нападателят се изправи пред съда около 24 часа след нападението, от което стана ясно, че няма угризения на съвестта, отдавна е подготвял атаката, за която се е вдъхновил от "Ислямска държава" и е искал да причини възможно повече жертви. 

В Туитър президентът Доналд Тръмп написа, че терористът, трябва да получи смъртно наказание и предложи да го изпрати в затвора в Гуантанамо. Тези негови реакции предизвикаха и критики, че е възможно така да повлияе на съдебните заседатели.

Тероризмът в САЩ винаги е съществувал - има местен тероризъм, има и тероризъм, който идва отвън. С мерките за сигурност, които властите вземат, едва ли може да се очаква да се повтори онзи тероризъм от 11-ти септември и кулите близнаци. Но, кой знае? 

Снимка

Това коментира пред Радио Пловдив българският журналист Симеон Гаспаров, който от 20 години живее в САЩ. Той отбеляза, че живеем в непредсказуемо време. Трябва да сме повече нащрек, но трябва и да се опитаме да сме по - добри един към друг, да се опитаме да разберем другите около нас.

Хората винаги са се пазели от различното, посочи българският журналист и обясни, че е нормално да се страхуваш от непознатото. 

В Америка хората започват да стават много сърдити. Животът е много стресиран и хората губят толерантността си. Напрежението не само в България, не само в Англия с техния Брекзит, но и навсякъде по света расте, отбеляза Гаспаров. 

Той очаква след случая с нападението на велоалеята в Ню Йорк изцяло да бъде спряна програмата "зелена карта".

САЩ са федерална република. Федерализмът не може да бъде променен. Различните щати имат различно отношение към федералното правителство, на някои щати то пречи да се развиват, обобщи наблюденията от пътуванията си Симеон Гаспаров. 

Той каза още, че разделението между Севера и Юга в САЩ продължава, макар за него да не се говори откровено. 

В Юга са с различно ДНК - те са повечето шотландци, искат да имат повече независимост. Но, от друга страна те твърдят, че по - лесно се интегрират, разказа още българският журналист. И отбеляза, че федерална република е и Русия.

Цялото интервю със Симеон Гаспаров можете да чуете в прикачения звуков файл. 

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10