Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравеопазването е в пат, новият министър не може да го подобри

Не разчитам новият министър да подобри здравната система, защото тя е в патово състояние заради липсата на дългосрочни политики, каза Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“ в Пловдив и член на УС на Сдружението на частните болници в България.

Финансистът Кирил Ананиев, който ще стане здравен министър, е с огромен опит, това, че не е лекар не е повод за притеснение, смята още здравният мениджър.

Според него за всяка реформа са необходими пари, но това, което трябва да се промени е да се направи точен анализ какво може да си позволи сегашната система със сегашните средства. Тогава ще стане ясно дали касата може или не може да покрива услугите, които се извършват, или не може. А ако го прави като не плаща пълните разходи, дали не рискува да предизвика фалити на здравни заведения, коментира Кр. Грудев.

Едно е да се разпределят средства по някакви принципи, друго е, когато се правят сметки на база на цена услуги, в случая здравни. Когато това се изясни, тогава може да настъпи и финансово спокойствие в здравеопазването.

Той допусна, че може би се краде от системата, както казва финансовия министър, но нека НЗОК установи това и да го докаже.  Голословиеото не ни върши работа. Когато има системно недоплащане в лечебните дейности естествено е да има и  реципрочна реакция на хората, които ги извършват.

По отношение на противопоставянето между частни и държавни или общински болници Красимир Грудев открои основната разлика - на частните болници няма кой да плати загубите за разлика от политиката на държавата, които винаги намира начин да покрие дългове или инвестиции в публичния сектор.

Затова не можем да си позволим да правим подобни разходи.

Военно- медицинска академия, в която са покрити дългове за 80 милиона лева  или пък болница “Св. Анна“, на която се осигури инвестиция от 14 милиона лева за спешно отделение.

Не се много болниците в България, контрира популярното мнение Красимир Грудев. Той оспори числото  450 като брой на болниците.  Половината са медицински центрове. Няколко десетки са болници за продължително лекуване и долекуване. На практика болниците у нас са 265.

Австрия, която е с нашето население и има сходно число болници.

Финансиране на 1 легло за долекуване е 10 стотинки на ден и затова не се откриват такива, посочи Кр. Грудев в коментар на дисбаланса на типовете лечебни заведения.

Красимир Грудев коментира и вероятността да се наложи наложи мораториум върху нови медицински дейности. Според него разколебаването на позицията на ГЕРБ по този въпрос е добра новина, защото не бива да се спират новите методи на лечение, те спасяват човешки живот.

Мораториумът ще ни  обрече на застой, обричат се пациентите, а техният живот е без цена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21