Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да започне научен дебат за смяна на часовата зона

Смяната на времето два пъти в годината е отживелица и е време да отпадне. По темата тази седмица ще дебатират по темата с предложение ЕК да прекрати анахроничната практика, срещу която от години възразяват от страна на бизнеса. Психолози също определят смяната на времето като вредно за хората.

Соломон Паси е един от лобистите за тази идея. Още в края на миналата годината заедно с Гергана Паси, позовавайки се на изследване на доц. Радослав Кючуков  от Русенския университет, той изрази надежда дебатът да се проведе именно във времето на българското европредседателство.

В интервю за предаването "Точно днес" Соломон Паси обоснова идеята и даже отиде по- напред с предложение да се проведе научен дебат за това България да промени часовата си зона. Сега, както обясни той, сме в различни пояси дори със съседните ни балкански страни.

Като бивш външен министър попитахме Соломон Паси какво мисли за дебата за т.нар. Истанбулска конвенция. "Не искам да правя коментар на тема, за която след 5 години никой няма да се сеща", каза атлантикът. По думите му разговорът е напълно профанизирани  със стойност на средновековния спор за това колко дявола могат да се съберат на върха на една игла. Ще направя всички усилия да не участвам в него, заключи Соломон Паси.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02