С журналиста от Блумбърг ТВ България Николай Кръстев в програма "Точно днес" говорим за изборите в Русия. Той прави анализ за активността до урните, за четвъртата победа на Путин и опозицията без глас.
Коментар и за скандала "Скрипал" и "Новичок".
Николай Кръстев: Резултатът от президентските избори в Русия не е толкова смущаващ с оглед на времето, когато работех в Москва още тогава социологическите проучвания даваха сравнително високи данни, но и даваха смущаващи факти за лек спад още тогава в процентите на доверие на Путин.
Нека да не забравяме, че този резултат, който сега виждаме той е пък резултат на други процеси, които наблюдаваме в последно време в международната общност. Обвиненията на Великобритания към Русия за използването на химическото оръжие „Новичок” спрямо неин бивш агент от военното разузнаване и дъщеря му г-н Скрипал сега виждаме, че това не се възприема в Русия като това, че едва ли не Русия е виновна, а напротив, в руското общество битува, че някой е направил така, че Русия да бъде изкарана като виновна в тази ситуация, ноза международната общност няма никакво съмнение кой е използвал подобно оръжие и с каква цел, така че за мен не е изненада този висок процент.
При руснаците всеки един опит да се говори за нови санкции, за нови ограничения за тях в голяма степен мисля, че това не влияе толкова водеща и в този момент те не са в състояние да променят своята си политика спрямо управляващите в Кремъл.
Що се отнася до изгонването на британските дипломати от Москва този акт в международната политика показва, че има слабост, защото показва, че когато вие гоните дипломати това кой знае колко не помага в международните отношения. Отношенията между дадени държави или между държави и съюзи бива продължавани независимо от всичко това, което се случва. Ще припомня само, че в края на 2016 г. – началото на 2017 г. една голяма група руски дипломати пък от Съединените щати беше експулсирана. Сега виждаме същия случва с Великобритания, които руските медии ни ги представиха като хора, които са работили до последно, дори и на изборите в избирателната секция в Лондон, как несправедливо било това нещо.
Ясно е в крайна сметка, че напрежението съществува. Аз се притеснявам дали то няма да повлияе още повече върху руско-европейските отношения, макар Великобритания още една година да бъде член на ЕС.
Това ще си даде отпечатъка между ЕС и Русия ще се засили още повече, дори си мисля, че ще бъдат задълбочени още повече санкциите спрямо Руската федерация. Така че напрежението ще продължи.
Лошото е, че с този знак с експулсирането на толкова голяма група чеждустранни дипломати от Русия няма да се постигне почти нищо, нека да сме наясно и че това се прави само за вътрешнополитическа консумация.
Изказването на Путин, че те нямат в крайна сметка нищо общо, не са съпричастни с тази атака спрямо г-н Скрипал и дъщеря му, но опитът показва, че в крайна сметка това не е толкова далеч от реалното състояние на нещата.
Русия винаги е откривала и атакувала всички бивши агенти, които предпочели живот навън, извън руската орбита.
Действащият президент на Русия Владимир Путин печели 76,67 на сто от гласовете на вчерашните президентски избори, сочат резултати от обработката на 99.80 на сто от протоколите на избирателните комисии, съобщи Франс прес, като цитира руската Централна избирателна комисия.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..