Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата ЕС – Турция е деликатна и изключително трудна

koritarov
Снимка: БГНЕС

България  ще е домакин на срещата ЕС – Турция. Очаква се в понеделник в резиденция Евксиновград във Варна в срещата да участват и да разговарят председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, премиерът Бойко Борисов и президентът на Турция Реджеп Ердоган.

Журналистът  Георги Коритаров коментира  за Радио Пловдив, че намеренията и очакванията от тази среща са както  да  бъде туширано напрежението между Брюксел и Анкара, така и  да се поднови  диалога между тях.

От намерението до постигането на конкретни резултати, обаче  има много  съществена разлика. Това ще бъде изключително трудна среща.  Очакванията и нагласите от една страна от ЕС към Турция, а това са очаквания, свързани с коригиране и подобряване на състоянието  за човешките права, с евентуални знаци, че  Турция ще преосмисли политиката си  и поведението си в Северна Сирия,  по-специално военната операция срещу сирийските кюрди .  Това са очаквания от страна на  ЕС спрямо,  които  Анкара излъчва срещуположни послания. Послания, в които може да прочетем точно обратната готовност на Турция  - не да се вслуша в призивите на Брюксел, а точно обратно да убеди евросъюза в своята правота, посочи Коритаров

Той допълни, че допълнителен повод за притеснение е, че вместо да се влиза във формат за намаляване на напрежението и на сигнали на адаптиране на взаимните интереси и очаквания едни към други,  сякаш Анкара и ЕС започват да говорят на различни езици и да излъчват различни формули на очаквания за изход от срещата.

Тук има един парадокс.За Анкара и успех и неуспех в политически план е в символиката на това, което би интерпретирал Ердоган еднакво успешно. Ако срещата се провали, турският президент  ще каже - аз обяснявах ли , че политиката на ЕС е лицемерна, ако има успех -то това ще бъде представено като успех в резултат  именно на политката на Ердоган, допълни журналистът.

ЕС е в тежка позиция, защото липсва  концепция и конкретизация на стъпки и подреждане на очквани цели и резултати по степента на тяхната значимост.

Ключов въпрос е какво печели и какво би изгубила България от една такава среща, припомни анализаторът. 

По думите му Борисов е положил много усилия, за да бъде осъществена тази среща и се е показал като истински говорител на Анкара пред Брюксел в най-добрия смисъл. Всичко това е било направено, за да се  гарантира национална сигурност на страната. Според Коритаров  това е добър ход на премиера  за страната ни и може да има стратегически успех.

Българският интерес е неделима част от интереса на Еврпопа, от сигурността на Европа, от демократизацията на Европа, от идеята за разширяване на съюза към други цивилизионни зони и други култури. За мен това е в основата на българския интерес , а всякакви други теми свързани с исторически, анахронични проблеми, които трябва да търсят решение си, но  не им е мястото във Варна, допълни журналистът


Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06