Каквото и да се разказва за събития, храмове, исторически спомени - в центъра на всичко е човекът. Думите са на режисьора на филма "Екзархията - българското сърце в Истанбул" Стилиян Иванов, с когото разговаряме в утрото на Разпети петък.
Документалната лента разказва за живота в неделното училище, за реставраторите на храма, за усилията на българската общност да се съхрани.
Българите, които живеят зад граница не разчитат на никого, просто работят и следват каузите си въпреки нищожната финансова помощ на "майка България".
Ние, които живеем тук, сме замърсени в общуването с нашите корени, потопени сме в ежедневието и затиснати от него забравяме, че сме отговорни да запазим и другото, различно от прехраната.
Сърцето на българите в Истанбул бие във верен ритъм, спрямо който ние трябва да настроим нашите сърца, казва авторът.
Против съм "копи- пейст" на ритуалите, които особено деца повтарят в храма, само за да угодят на родителите си. Човек не се учи на вяра, познанието е преди нея. Човек трябва много да знае, за да разбере истински в какво вярва.
Познанието винаги носи радост, понякога се налага с блока да се разделим от някои свои представи и да изживеем катарзис.
Човекът днес е това благодарение на Просвещението и на хилядите хора, които са дали дори живота си за своите убеждения. Религията и вярата нямат много общи неща. Много открития са направени от хора с огромна вяра, но далеч не религиозни.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..