Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврото в България следва да очакваме през 2025 година

Това е много кратък срок, още повече, че вече над 10 години сме в ЕС

| обновено на 05.07.18 в 10:31
Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БГНЕС

Eврото с прогноза 2025 г. за България на проф. Боян Дуранкев е сред теми в поредното издание на "Точно днес". 

България веротно ще кандидатства за Банковия съюз и чакалнята за еврозоната на 12 юли, седмица по - рано степенуваме важните задачи с финансиста проф. Боян Дуранкев от УНСС. 

Той коментира и какво трябва да се направи задължително, за да не влиза страна ни в спиралата на безкрайно чакане, както стана с Шенген.

Проф. Дуранкев каза, че в голяма степен ние отговаряме на изискванията, за което помага много и Валутният борд. 

Остана само да се кандидатства в Еврозоната, да бъдем одобрени в случай, че отговаряме на всички показатели и критерии на това членство, каза проф. Дуранкев. Той открои,че е възможно след него да се очаква известно повишаване на цените, при някои стоки от 2-3%, при други до 30%, но по-големи шокове не се очакват. 

Финансистът смята, че е важно да се отбележи, че кандидатствайки за Еврозоната ставаме подконтролни на Европейския банков съюз. Някои банки в България нямат мерак да влезем там, посочи проф.Дуранкев. По думите му ще има ползи от влизане в Еврозоната, защото на първо място се очаква затягане на финансовата дисциплина при банките.
 
България е все още "черната овца" на ЕС, без шансове да се превърне в "бялата овца", защото имаме много ниски работни заплати, минималните доходи, също и пенсии от по 103 евро, заяви Дуранкев.  Той каза: Доходите ни не отговарят на изискванията на Еврозоната. Всички около нас имат по-високи доходи, отколкото България. Не върви най-бедната страна на ЕС да влезе там, докато други държави с по-добри показатели не са включени. Ще ни гледат не през лупа, а през електронен микроскоп, от Европа ще искат да променим финансовите показатели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39