Как се развива кризата с мигрантите в Европа и каква е българската позиция.
Европейската комисия беше домакин на минисреща на високо равнище заради кораба "Дичоти" и за разпределяне на мигрантите, спасявани в Средиземно море, между страните-членки на ЕС. В срещата участваха 12-те държави от т.нар. "ос на желаещите" – Италия, Франция, Германия, Австрия, Испания, Португалия, Люксембург, Холандия, Белгия, Малта, Гърция и Ирландия. Италианският вицепремиер Луиджи Ди Майо заплаши неговата партия да гласува за замразяване на вноската на страната в ЕС, ако други държави от Съюза не се съгласят да приемат мигрантите на борда на кораб на бреговата охрана в Сицилия.
Как се развива кризата с мигрантите в Европа и за българската позиция е коментарът на политолога Калоян Методиев.
Европа е на ръба, но има шанс да се спаси, заяви Методиев. Той допълни, че това е възможно, само ако има политическа промчяна на лидерството.Може би трябва да направим извода, че когато отказваш да вземеш едно решение, че когато го отлагаш колкото е непопулярно да е и колкото тежко да е, то винаги намира начин да се върне, да ескалира и проблемът да пораства. Визирам отказът на Меркел вече втора година да вземе категорично решение накъде ще върви тази Европа. Проблемът в този отказ на взимане на решение е това, което случва в момента. Виждате, че идва изцяло нова политическа парадигма, в Австрия това, което се случи – страната твърдо мина на страната на Вишеградската четворка. Но пак се връщаме до липсата на единно решение, това, което искам да кажа е, че всяка страна се опитва сама да реши собствения си проблем. Но няма общо, нямаме генерално решение на мигрантския проблем, а той е много дълбок, защото в неговата основа влизат още редица проблеми, които се отключиха – това е интеграцията, това са малцинствата, това е политическият елит и ролята му, новите глобални геополитически развития и т. н.
Българската позиция, на този етап с отказа на Борисов на предложението на Меркел/както беше съобщено/, върви съобразно идеята за оцеляване на Борисов и на това да няма промяна на държавата.
Преди две години лайтмотивът беше "Хората бягат от ятаган, трябва да ги приемаме", това го чу цяла Българя, сега, когато вътршенополитечската ситуация и коалиционният партньор е такъв, и защото ситуацията е такава вътрешно политическа – опозицията много силно поддържа линията на Вишеградската четворка, позицията е няма да приемаме никого. Не мога да говоря за принципи или за последователност, или за някаква искреност или за идея как ще се реши проблема, защото утре може да стане нещо друго и тогава трябва да кажем трябва да се съгласим да направим каквото ни кажат от Брюксел, от Меркел и т. н. Позицията му е уязвима – държавата е най-бедната в Европейския съюз, така че я поставя в ситуация при едни форсмажорни условия да бъде притисната да направи каквото й се каже. Една държава със силен политически елит, който има идеи и визия за държавата може да отстоява позиция.
И обобщителното изречение – Европа е на ръба, но все още има шанс да се спаси, но е необходима политическа промяна на лидерството.
Цялото интервю с Калоян Методиев е в звуковия файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..