Елена Найденова, главен еколог в община Пловдив, разясни подробности за програмата , която стимулира финансово ограничаването на отоплението с твърдо гориво.
По думите й 20 хиляди домакинства в Пловдив използват твърдо гориво за отопление. Данните са от националната статистика, но предстои ново проучване, което точно ще определи броя на домакинствата.
Тя припомни, че предстои изготвяне и на нов проект, в който има заложено финансиране за това проучване.
Община Пловдив защити проекта, които беше свързан с разработване на програма за качеството на атмосферния въздух, в който един от замърсителите беше компонента ФПЧ. Без тази програма, структурата и визията, и детайлите й нямаше да бъдем включени в предстоящото директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от страна на управляващия орган на ОП" Околна среда". Това, което предстои е изготвяне на ново проекто предложение. Просто община Пловдив бе селектирана сред останалите 25 общини с нарушено качество на атмосферния въздух по определени критерии и е избрана като допустим бенифициент на директно предоставяне на финансова помощ, обясни Найденова.
Тя допълни, че за първи път пловдивчани пряко ще могат да се възползват от европейската финансова солидарност.
Предстоят няколко етапа, които включват проучване на нагласите на населението, разяснителна кампания за да се обясни на хората как всичко ще се случи на по-късен етап. Предстои и разработване на визия за подхода за подмяна на отоплителните устройства
Тепърва ще става ясно как ще се осъществи подмяната на съоръженията. Вида и начина ще станат ясни след като бъде направено проучването. Гражданите ще стават собственици на уредите. Те ще получават уреди, не пари. Приоритет ще имат сградите, които са санирани. Гражданите сами ще подават документи за кандидатстване и включване в програмата, допълни екологът.
Идеята е пловдивски домакинства, които в момента се отопляват с дърва и въглища, да могат да заменят старите печки с нови, които горят пелети, или с климатици. В зависимост от района по местоживеене пловдивчани имат избор да предпочетат включване към ТЕЦ или газопреносната мрежа.
Интервю с Елена Найденова може да чуете в прикачения звуков файл.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..