Границата дали случилото се в Керченския пролив е агресия от Русия или провокация от Украйна е много тънка, коментира за Радио Пловдив доц. Александър Сивилов, който е преподавател по Съвременна история в СУ "Климент Охридски". Той припомни, че отношенията между двете държави са урегулирани с договор от 2004-та година за корабоплаването в Азовско море и анекс от 2012-та година за Керченския проток.
Иначе вътрешнополитически проблеми в Украйна и донякъде в Русия доведоха до конфликта, смята Сивилов като прогнозира, че конфликтът върви към деескалация. Военното положение се използва като политически инструмент вътре в Украйна, тъй като дава предимство за изборите на президента Порошенко. Той успява да мобилизира вота си като управник, който се държи твърдо към Русия. Националистическите настроения вървят и в двете държави, въпреки историческата и културната близост на двата народа. За съжаление и двете страни се оказаха заложници на голямата политика.
Според Сивилов реакцията на ЕС за случилото се е била напълно балансирана и оправдана. Това е привилният път - да се призовава за деескалация и освобождаване на задържаните от страна на Русия и търсене на вариант за посредничество от страна на Германия и Франция. ЕС трябва да балансира ситуацията в този важен за цяла Европа регион.
В противен случай, с настъпването на зимата и задълбочаването на спора, може да стигне до спиране на доставките на газ за Украйна и другите държави. Има риск в този смисъл и за България, защото на този етап нямаме алтернатива на доставки освен Русия.
Историкът смята още, че рискът от реален военен конфликт е отминал.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..