Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокатурата трябва да заеме достойно място в обществото

Адвокат Иван Демерджиев е един от кандидатите за поста председател на Адвокатската колегия в Пловдив.

Той има над 18 години стаж като адвокат, а до този момент беше секретар на колегията в града. Изборите за Адвокатски съвет са на 26 и 27 януари.

РП: Защо решихте да се кандидатирате за председател на Адвокатската колегия в Пловдив?

Адвокат Демерджиев: Работата ми като секретар на Адвокатската колегия в Пловдив ми позволи да опозная процесите, личностите, ситуацията в българската адвокатура. Видях какви са проблемите. Вече имам идеи как да бъдат разрешени, имам подход. Успях да създам комуникация с колегите от останалите колегии, включително и с колегите от Висшия адвокатски съвет. И вярвам, че мога да бъда полезен със знанията и опита, който натрупах.

РП: Означава ли това, че проблемите, които съществуваха между Адвокатската колегия в Пловдив и Висшия адвокатски съвет, са преодолими?

Адвокат Демерджиев: Абсолютно. Те не бяха толкова проблеми, а по-скоро съмнения от страна на Висшия адвокатски съвет за посоката на пловдивската колегия. Когато колегите ни се убедиха, че нашите намерения са изцяло положителни и нямаме амбиции да пречим, а да я развием по някакъв начин – в последната година има нормална комуникация между нас.

РП: Какво ще промените в работата на Адвокатска колегия-Пловдив, ако бъдете избран за председател? И какво предвижда концепцията, с която кандидатствате?

Адвокат Демерджиев: Смятам да развия много работата с останалите колеги, които имат виждане, че българската адвокатура трябва да предприеме незабавни действия в различни посоки. Едната е нейната модернизация. А другата – незабавно иницииране на законодателни изменения, които да създадат условия и предпоставки – както за работата на самите адвокати, така също и да се подобри комуникация между колегията и обществото – в двете посоки. И колегията да взима позиции и становища по въпроси, които касаят обществения живот и са в нашата компетентност. И обратно – обществото да научи повече за нашата колегия – за да разбере, че ние сме хора, които можем да бъдем полезни.

РП: Това звучи донякъде като революция...

Адвокат Демерджиев: Не. Мисля, че това е по-бърза еволюция, а не е революция. Това е единствения правилен път за развитие. Адвокатурата се е откъснала от обществото, липсва комуникация в двете посоки. Адвокатурата трябва да се върне на мястото си в обществото, да поеме отговорността към обществото и да се надяваме, че тогава обществото ще разбере нашите проблеми и ще ни помогне да ги преодолеем.

РП: А какви са най-важните проблеми пред адвокатите в Адвокатска колегия-Пловдив?

Адвокат Демерджиев: Най-важните проблеми пред българската адвокатура са тези, че в България има около 16 000 адвокати. А в същото време - не се полагат усилия да се създаде възможност тези хора да бъдат ангажирани, съобразно компетентността си – като се развие процесуалното представителство и се включи адвоката като една задължителна фигура, и като се предвиди тяхното участие по нотариални сделки с определен материален интерес. Това от една страна – ще предпази хората от грешки, ще ги предпази от лоши резултати по техните дела или сделки, а от друга – ще създаде достойна работа на колегите.

РП: В края на миналата година членове от адвокатски колегии в страната изпратиха писмо до Парламента, в което се твърди, че цитирам: "Такова право, каквото Народното събрание създава, ние не сме учили!". Вие какво мислите за начина, по който се правят законите у нас?

Адвокат Демерджиев: Мисля, че нивото на законодателния процес и съответно крайния продукт, е изключително ниско. В Народното събрание в момента знаем, че има много малко юристи и още по-малко адвокати. Винаги, когато тези хора преобладават в парламента  - нивото на законодателния процес е по-високо. Ако няма такива хора – задължително трябва да се привличат такива като експерти, но да се чува тяхното мнение и да се взема предвид. Тогава съм сигурен, че нивото на законите ще се вдигне значително.

РП: Какво мислите за възможността за задържане до 48 часа и до 24 часа за непълнолетните лица, без да бъдат уведомявани близките? Народното събрание прие промените в НК и отхвърли ветото на президента Румен Радев.

Адвокат Демерджиев: Твърдо съм против всякакви мерки на прекалена и несъразмерна репресия. Тази мярка я намирам за такава. Не може да се взимат такива мерки, особено по отношение на лица от такава възрастова категория. Такива екстремни мерки, неоправдани с нищо – аз лично съм против.

РП: Със служебните защити – наблюдавате ли злоупотреби?

Адвокат Демерджиев: Моите разбирания са, че те трябва да се превърнат в едно голямо изключение. В момента тяхното приложно поле се разширява. Аз мисля, че това е вредно за хората, но е вредно за адвокатурата.

РП: Най-важното нещо, с което ще се заемете, ако бъдете избран за председател?

Адвокат Демерджиев: То няма да бъде едно. Но ако трябва да откроя няколко: със законодателните инициативи, с електронизация на нашата колегия, със защитата на правата и интересите на адвокатите от опитите те да бъдат погазени. Имам и идея да се създаде и Адвокатски клуб.

Цялото интервю с адвокат Иван Демерджиев можете да чуете в звуковия файл.

Интервю с другият кандидат за поста адвокат Зоя Тошкова може да чуете тук:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02