Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическите щети от чумата по свинете ще бъдат големи

Прогнозата, че държавата ще претърпи големи икономически щети от заболяването Африканска чума по свинете, е на  доц. Чавдар Филипов от факултета по ветеринарна медицина в Лесотехническия университет.

Той е включен в Консултативния съвет по АЧС , създаден със заповед на земеделския министър и коментира за Радио Пловдив усложнената обстановка в засегнатите райони на страната.

По думите му на този етап може само да предполагаме какви точно ще са преките и косвени щети, но при всички случаи те ще бъдат огромни както за държавата, така и за личните стопанства и ферми.

Хората са изключително притеснени и специално частните производители. Всички се тревожат, защото виждаме, че държавата е включила своя ресурс, но  болестта се разпространява. Хубаво е това, че в някои области в Северна България, колегите правят всичко възможно и не е допуснато разпространението на инфекцията - като в Ловеч, а в област Плевен е спряно.  Прави се всичко възможно да не се разпространи. Това заболяване е ново за страната и в момента ще трябва  всички специалисти да обединят усилия, коментира доц. Филипов.

Според него не може да се говори за екологична катастрофа и  за биотероризъм.

 Това са извънредни мерки, които въобще не са планирани в такъв мащаб в свиневъдството, защото скоро България не е водила такава борба с такива заболявания. В момента 57 хиляди прасета трябва да бъдат загробени. Ресурсът на държавата може да се справи само, ако се включат всички институции и цялото общество. Много е сериозно и ние трябва да спазваме мерките, които вече са приложени в малките стопанства и за огромно съжаление хората го разбират, колкото и да им е неприятно това нещо. Представителите на МЗ, БАБХ  и МВР правят всичко възможно да се справят със ситуацията, категоричен е специалистът.

Той допълни, че в момента няма възможност такава голяма биологична маса по друг начин да бъде унищожена, за да не се допусне зараза. 

Времето ни притиска, принудени сме от обстоятелствата и големия брой животни.

Разработват се планове и ще се търси варианти на место. Нямаме много големи възможности по отношение на този елемент от борбата. 

Според него все още е трудно да се каже как е дошла заразата.  

Битува мнението че е станало чрез фуража, но не можем да бъдем сигурни, каза доц.  Филипов.

 Той обясни, че това заболяване има по-сложен цикъл на разпространение и ние не можем да бъдем сигурни как е станало заразяването.

Не бих поддържал тази позиция, че основния фактор е фуражът. Това трябва да се докаже.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21