Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската инициатива "Край на клетките" стигна до ЕК


В Световния ден за защита на животните,  който се отбелязва от 1931г. ,  разговаряме с Явор Гечев от фондация „Четири лапи“. Денят е един от поводите, хора и организации да насочват вниманието към насилието върху животните.

Явор Гечев разказа за Европейската гражданска инициатива "Край на клетките", която е събрала над 1 милион и 500 хиляди подписа от граждани на ЕС, подписите от България са над 26 хиляди.  За инициативата „Край на  клетките“  работят  170  неправителствени организации. 

Петицията  с подписите е срещу отглеждането на животни в клетки, предимно за промишлено производство. Те се отглеждат в клетки, в които са оковани, някои не могат и да помръднат, като свинете - майки, на една кокошка целият и живот преминава  върху площта на лист А4  , без слънчева  светлина и чист въздух. А като всяко същество, и те изпитват страх и болка, глад,радост, кактозомашните ни любимци,  независимо , че са животни, предназначени за консумация.

Радвам се, че европейското общество откликна на този инициатива, каза Гечев и уточни, че това дава възможност, петицията да бъде внесена за разглеждане в Европейската комисия  и тя  съответно да приеме промени в  европейското законодателство, които да регламентират по-доброто отношение към  селскостопанските животни, те да се отглеждат в по-приемливи условия, и в случая, да не животните да не са в клетки, и да не се отнасят към тях като към роби.  

Това, че сме допуснали това да се случи, е унизително за нас, самите. И инициативата иска да обърне внимание на политиците, че това е недопустимо ! 

Гечев уточни, че искането е тези животни, предназначени за консумация,  да се отглеждат в други условия, с осигурени нормални условия. 

По данни на организацията, всяка година в  страните от Европйския съюз над 300  милиона селскостопански животни (зайци,  кокошки, гъски, свине майки и телета)  прекарват живота си в тесни клетки без  възможност за движение и без достъп до  слънчева светлина.

Гечев подчерта и друг аспект, свързан с индустриалното отглеждане на животни, то е и  от сериозните замърсители  на въздуха.

По повод на зачестилите насилия и жестокост към животните, Гечев каза, че у нас има Зоополиция, установили сме добри отношения с МВР, дори в Пловдив проведохме обучителен семинар за зоополицаи, и припомни, че хората, проявили жестокост към животните, най-често я прилагат и към хората. 

Цялото интервю с Явор Гечев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10