Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейската инициатива "Край на клетките" стигна до ЕК


В Световния ден за защита на животните,  който се отбелязва от 1931г. ,  разговаряме с Явор Гечев от фондация „Четири лапи“. Денят е един от поводите, хора и организации да насочват вниманието към насилието върху животните.

Явор Гечев разказа за Европейската гражданска инициатива "Край на клетките", която е събрала над 1 милион и 500 хиляди подписа от граждани на ЕС, подписите от България са над 26 хиляди.  За инициативата „Край на  клетките“  работят  170  неправителствени организации. 

Петицията  с подписите е срещу отглеждането на животни в клетки, предимно за промишлено производство. Те се отглеждат в клетки, в които са оковани, някои не могат и да помръднат, като свинете - майки, на една кокошка целият и живот преминава  върху площта на лист А4  , без слънчева  светлина и чист въздух. А като всяко същество, и те изпитват страх и болка, глад,радост, кактозомашните ни любимци,  независимо , че са животни, предназначени за консумация.

Радвам се, че европейското общество откликна на този инициатива, каза Гечев и уточни, че това дава възможност, петицията да бъде внесена за разглеждане в Европейската комисия  и тя  съответно да приеме промени в  европейското законодателство, които да регламентират по-доброто отношение към  селскостопанските животни, те да се отглеждат в по-приемливи условия, и в случая, да не животните да не са в клетки, и да не се отнасят към тях като към роби.  

Това, че сме допуснали това да се случи, е унизително за нас, самите. И инициативата иска да обърне внимание на политиците, че това е недопустимо ! 

Гечев уточни, че искането е тези животни, предназначени за консумация,  да се отглеждат в други условия, с осигурени нормални условия. 

По данни на организацията, всяка година в  страните от Европйския съюз над 300  милиона селскостопански животни (зайци,  кокошки, гъски, свине майки и телета)  прекарват живота си в тесни клетки без  възможност за движение и без достъп до  слънчева светлина.

Гечев подчерта и друг аспект, свързан с индустриалното отглеждане на животни, то е и  от сериозните замърсители  на въздуха.

По повод на зачестилите насилия и жестокост към животните, Гечев каза, че у нас има Зоополиция, установили сме добри отношения с МВР, дори в Пловдив проведохме обучителен семинар за зоополицаи, и припомни, че хората, проявили жестокост към животните, най-често я прилагат и към хората. 

Цялото интервю с Явор Гечев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35