Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цялата държава започва да се превръща в една прокуратура

Снимка: БГНЕС

Цялата политическа власт в държавата, представена в правителството и българския парламент, се е обединила върху 2 кандидатури - Иван Стоименов Гешев за главен прокурор и Сотир Цацаров за председател на Антикорупционната комисия, след като мястото бе дори - мога да кажа вече - удобно освободено след заминаването на предишния председател Пламен Георгиев като  консул във Валенсия. Така Велислав Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки" коментира  номинацията за шеф на КНКОНПИ на сегашния главен прокурор. В в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той каза:

За г-н Цацаров имаше два варианта, две свободни места, две поправки в закона – първата особено важна – това беше инспекторатакъм ВСС или Антикорупционната комисия. И от двете места г-н Цацаров остава на практика  втори главен прокурор.

Величков напомни, че това е изказване, част от мотивировката, на депутата Емил Димитров-Ревизоро, който е предложил номинацията на Цацаров и се е мотивирал с думите, че така властта в държавата ще стане по-силна.

Антикорупционната комисия не се намира в Съдебната власт, тя подава сигналите към Прокуратурата, но не тя повдига обвиненията и ги поддържа в Съда - репликира Величков и добави:

Договорката е още от юли месец. Просто се търсеше мястото,  през което настоящият главен прокурор да продължи да контролира случващотот се в Прокуратурата и да работи в тандем с посочения лично от него г-н Гешев.  

Величков нарече това "посочване" "нещо като прокурорска наследствена монархия", а по повод чутите за Цацаров определения, че е "национално богатство", коментира:

Аз за първи път чувам, че главният прокурор в една държава може да бъде национално богатство. Той по-скоро трябва да опазва националното богатство и  да осъжда тези,  които се опитват да го присвояват. 

Според Велислав Величков в битката с корупцията за мандата на главния прокурор не се е случило нищо съществено, "0", по думите му. И попита, ако е такъв резултатът от 7-те години работа на досегашния главен прокурор, как той би се справил с корупцията от "по-долната позиция като шеф на КНКОНПИ, подавайки сигнали на г-н Гешев".

За номинацията Величков бе категоричен: Целият Парламент е участвал в сделката. Невинни няма, всички са в сделката, каквото и да ви говорят.

Той оприличи резултата от тандема Гешев-Цацаров на този на Путин и Медведев при размяната им на местата като президент и премиер. На въпрос кого биха номинирали от Инициатива "Правосъдие за всеки" за председател на Антикорупционната комисия, отговори, че биха се обърнали към опитни юристи, конституционалисти, университетски преподаватели и биха направили нещо като вътрешен конкурс преди да стигнат до кандидатура. И никога не биха предложили главен прокурор с неизтекъл мандат, както и прокурор. Защото:

Имаме чувството, че цялата държава започва да се превръща в една прокуратура. А това е много опасно за върховенството на правото, за правата на гражданите и за демокрацията по принцип. Когато една прокуратура започне да управлява, политиците стават излишни. И те в един момент ще го разберат.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22