Изследването „Поглед към невидимите деца на Пловдив“ анализира услугите за ранно детско развитие в град Пловдив и степента, в която те отговарят на потребностите на децата с проблеми в развитието, или в риск от развиване на такива проблеми и техните семейства, обясни изследователят Калина Илиева от БАН, част от екипа направил проучването.
По думите й изследването не само анализира услугите за ранно детско развитие- възраст 0-3 г., но очертава проблемите с услугите в гр. Пловдив и дава препоръки за подобряване на политиките и практиките по отношение на ранната детска интервенция и на оптимизирането на системата от секторни, интегрирани и специализирани услуги в подкрепа на децата с увреждания и трудности в развитието.
Изследването „Поглед към невидимите деца на гр. Пловдив“ е на Фондация „За Нашите Деца“ и е проведено съвместно с Института за изследване на населението и човека към БАН.
Данните от Пловдив потвърждават резултатите от национално изследване, според което повече от 1/3 от родилите здравно неосигурени бременни не са посещавали лекар нито веднъж преди раждането, а за здравноосигурените липсват данни за степента на проследяването.
Причините за заболяванията и умиранията на децата от 1 до 4 години не са изследвани и липсват данни за статуса на семействата – икономически, социален, образователен, за да се осъществява ефективна превенция.
Основните препоръки са свързани с разработване на стандарти за развитие на деца във възрастта 3 – 7 години и въвеждането им в практиката. Препоръчва се също така създаване на програми за подкрепа на родителите в грижата за здравето на детето и възпитателните практики в семейството за постигане на адекватно и отговорно родителско поведение за подкрепа на развитието на детето.
Не на последно място е препоръката за оптимизиране системата за закрила на детето, с цел подкрепа за биологичните семейства и предотвратяване на разделянето на децата от семействата им.
Интервю с Калина Илиева може да чуете от прикачения звуков файл.
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..