Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веднага ще се усети ефектът от намаляването на цената на газа

| обновено на 04.03.20 в 15:50

Природният газ е ключова суровина и поевтиняването ѝ, договорено с основния доставчик, безспорно е положителен факт. Какви ще са измеренията му в различните стопански сектори - за това разговаряме с Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Не е ясно защо толкова дълго България не можа да договори намаляване на цената на природния газ от Русия. Други държави с подобни проблеми с "Газпром" са се справили доста по-бързо от нас. В крайна сметка важното е, че най-накрая имаме това решение, коментира експертът. 

Стайков посочи, че формулата за ценообразуването на газа се променя и вече ще зависи повече от пазарите в Западна Европа. Това е важно за България, защото ние почти изцяло зависим от вноса на суровината, а и така ще се внесе допълнителен пазарен компонент. Природният газ е важен за нашата индустрия като цяло.

Очаква се прекият ефект от намаляването на цената на синьото гориво да се усети веднага, защото вече цената му ще се определя на месечна база, а не както досега - на всеки 3 месеца. Тъй като редуцирането на цената става със задна дата от 5 август 2019 г., вероятно намалението ще се усети през следващите месеци. Вероятно ще има нова формула за изчисляването му, прогнозира експертът от ИПИ.

Ефектът ще се усети най-силно от ТЕЦ-овете, газоразпределителните дружества и дори от крайните клиенти на "Булгаргаз". Вероятно ще има известен ефект и върху понижаването на цените, но природният газ се ползва най-вече от химическата промишленост, която основно работи за износ. Така ще се подобри конкурентоспособността на българската икономика.

Върху крайния потребител влияние оказват и цените на месото, зеленчуците и т.н. Все пак известен ефект ще има и върху транспорта, като така ще се усети намалението и от крайния потребител, прогнозира експертът от ИПИ.

Цялото интервю с Калоян Стайков е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09