Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строгите мерки гарантират рязко ограничаване на вируса

Законът ще помогне за възстановяване на българската икономика

В петия ден на извънредното положение заради коронавируса у нас, за извънредните уроци днес и след утре ще говорим в предаването "Ден след ден". От депутата Хамид Хамид - какви законодателни мерки приема Парламентът във връзка с извънредното положение, кого ще подпомогнат те и достатъчни ли са за предотвратяване на криза в икономиката ни. Ще запази ли баланс между строгост и права Законът за мерките за извънредното положение, който се обсъжда днес? Говори заместник председателят на правната комисия в НС Хамид Хамид.

Според Хамид най-важно е приемане на целия закон. Всички мерки са насочени към здравето на българите, ние подкрепихме законопроекта, защото смятаме, че мерките са важни. Искаме обаче тези мерки да са малко по-строги, каза още Хамид. 

Точно за да опазим здравето на гражданите се налагат рестрикции, но те вече се разбират и приемат, посочи още Хамид. Той открои на първо място грижата за работните места, онази мярка, която ще позволи на работодателите да не съкращават свои работници. 

Разширяване на правомощията на Българската банка за развитие, където ще се гарантират по-гъвкави кредити до работодателите. Самата банка ще прави интервенции до търговски дружества, и там където фирмите изпитват трудности - тези заеми ще се предоставят безлихвено. Това са едни добри мерки, а дали ще ни стигат 500 млн. лева ще се види в следващите дни. Никой не може да каже кога ще си отиде COVID-19.

Колкото по-строги са рестрикциите, толкова по - кратък ще е срокът на кризата, смята още Хамид Хамид. 

Той каза още: Ние ще подкрепим увеличаване на санкциите към несъвестните граждани. Ако медиците решават да не окажат помощ към пациентите, то в момента ще трябва мислим не за санкции към тях, а за форми за поощряване. Освен ръкопляскания, то държавата трябва да им осигури финансова подкрепа. Държавната обаче ще се справи в тази посока, има гласувани 1 000 лева за всички на първа линия.

Трябва да държим в добро състояние онези предприятия от нашата икономиката, които са от стратегическо важно значение. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18