Има две измерения на проблема за изпитанието. Едното е индивидуалното, как всеки преживява случващото се сам за себе си, поставeн пред изпита да осмисли всичко, което досега е знаел.
А другото изпитание е пред общността, в която живеем, обществото, от което сме част. Това е своеобразна проверка на нашата способност да живеем като съпричастни хора, имащи отговорност и можещи да пожертват нещо от себе си, за да оцелеем всички. Това заяви доц. Мариян Стоядинов – преподавател в Богословския факултет на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“.
По думите му, ако всеки от нас „ е част от лодката, той трябва да мисли за цялата лодка“ и в този смисъл изпитанието се понася по-леко, когато знаеш, че не си сам в него и когато го споделяш с другите.
Твоето малко усилие може да помогне поне на някои от съсловията, които са в тежка ситуация.
Сегашната ситуация ни дава нови възможности. Това е време, когато трябва да осмислим как работят системите в обществото ни.
Може ли нашата изолация да помогне на лекарите? Може ли това, което имаме сега като време и пространство, пак да продължим да го правим, някога имайки работното си място, университета, аудиторията. Откриваме новите възможности. Сигурен съм, че във всяка криза има повод за откривателство.
Истината се открива във въпросите и отговорите. А въпросите никога не са едни и същи.
През всеки следващ век идват нови въпроси и отговорите, които Духът дава, са валидни винаги. Отговорите, които Духът, който Христос дава като отговори от Отца, са валидни винаги. Променят се въпросите, а отговорите идват от тази цялост, която Христос дава на човека.
Изпитанието ни учи да сме съпричастни, да мислим да другите, а това е огромно изпитание за нашия егоизъм.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..