Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Емил Атанасов "Без спомен" в галерия "Aeterna"

Точно  на 10 ноември, художникът Емил Атанасов  открива своя изложба в  пловдивската аглерия  „Aeterna”, която носи заглавието  „Без спомен”.

Заради противоепидемичните мерки, няма да има официално откриване, но през целия ден художникът ще бъде в галерията  с готовност за разговори.

Надсловът на изложбата „Без име“, носи името на една от картините, а авторът го разкодира като начин, да припомниш онова, за което вече казваш, „ нямам спомен, но нещо се случи“, като направи и паралел с  10 ноември 89-та,  сега всеки може да си измисли всичко за този ден, влизаш в един свят на фантазията.

В това състояние на безспоменност, се раждат фантазиите.

Емил Атанасов каза още, че в картините си влага и идеята за надежда и открои една от картините, в която е изобразен лъв в клетка, беззъб, ужасно унил, но той си има една измислена Африка, неговият свят е достатъчно широк и в тесния свят на клетката.

Емил Атанасов е завършил Сценични кадри в Пловдив.  Дипломира се като кино и телевизионен режисьор в НАТФИЗ, в класа на проф. Иван Ничев. Автор е на постановки за различни сцени в страната. Създател е на телевизионни продукции за БНТ.  Режисьорският му дебют в киното е с игрална новела. Атанасов е художник в игрални филми, най -популярният сред които е „Миграцията на паламуда“ по сценарий и режисура на Людмил Тодоров.  Има и  актьорски роли. Автор е на  пиесите „Околовръстно“ в театър „Сфумато“ и „Да разлаеш кучетата“ в театър „Българска армия“, но казва, че първо и преди всичко е художник.

Интервюто с Емил Атанасов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 07.02.25 в 10:32

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41