Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще помагам на колегите учители, доброволно избрах да се включа

Народнитя представител от БСП Веска Ненчева ще преподава БЕЛ и онлайн

Веска Ненчева
Снимка: БГНЕС

Говорим в програма "Точно днес" с доброволци  от народните представители, с желание за подкрепа към обществото в районите, от където са избрани:

за Пловдив област Веска Ненчева, депутат от БСП, тя ще работи като преподавател по български език и литература в училищата на Карлово и Сопот.

Веднага, след като Народното събрание гласува бюджета, Ненчева ще бъде разпределена по график в училищата, от региона. Ненчева е уведомила началника на РУО Пловдив Иванка Киркова, че желае да стане доброволец и да преподава присъствено на учениците. 

Ненчева беше дългогодишен учител в СУ „Проданов“ в Карлово, преди да отиде в парламента. Тя е предложила на колегите си, които са в системата на образованието, да помогнат и на учителите в тези тежки времена.

„Потърпевши са най-много системата на здравеопазването и образованието. Аз държа да преподавам, тъй като много мои колеги са болни или имат синдром на прегряване и страх да влязат в клас заради Ковид-19“, коментира народният представител.  

По думите на Ненчева, още през лятото е трябвало МОН да коментира новата методология на преподаване, която пряко да може да отговаря на нуждите на образователния процес. Министерството обаче е нямало  готовност да мисли за техническите средства, за интернет, за извънредния труд, който учителите са полагали в първите седмици - около 16 часа, за да са адекватни на ситуацията. За всичко това е трябвало да бъде направен детайлен анализ, за де се подготви адекватно новата учебна година. 

"Методиката на преподаване на всеки един предмет вече трябва да е различна, философията на обучението вече е различна - преподава се през някакво устройство, подчерта Ненчева.

Тя бе категорична, че при обсъждането на Националния бюджет от Парламента от БСП ще предложат мерки, обвързани с националния бюджет в подкрепа на семействата и децата - безплатни учебници, безплатни лекарства за деца до 14 г. и др. От голяма  важност е и психическата устойчивост на хората в тежката ситуация.

Интервюто - от звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54