Предвид продължаващата вече девети месец официално обявена пандемия, как се управлява тя у нас? Какво зрънце в броеницата е този план?
Тази криза не се управлява и това е очевидно, поне в политическо измерение – смята доц. Йордан Дойков, преподавател в Университета по Библиотекознание и информационни технологии, автор на лекционен курс по управление на кризи.
„Връзката между здравеопазване - политика е негативна. Политиката е първопричина и виновник за пръв път в човешката история да имаме политическо използване на здравен проблем и здравен инструментариум за определени политически цели. При това не само в България, но и по света. У нас обаче - не може на 8-9 месец от проблема тепърва да се инициира някакъв план за действие, в случая от 1 до 21 декември.“
Име няколко характеристики за явлението криза и от тях се изхожда при конструирането на процеса за нейното управление. Една от тях необходимостта от бърза реакция, което включва изготвянето на план за действие.
Във всяка криза има дефицит на време. Явленията стрес и паника сред населението също са компоненти на кризата. Всичко това трябва да се отчита навреме, за да се конструират навреме управленски действия. Това управляващите не направиха, коментира доц. Йордан Дойков. Ние и до момента не можем да се ориентираме в ситуацията. В момента властват паника и страх, което пречи да се вземат правилни решения, добави той.
„Мисля, че Методът на управление на кризата е тотално сгрешен. Ако нямаме изходните данни за цялостната обстановка, няма как да създадем планове за реакция“ – смята доц. Дойков.
По думите му, голяма част от меркита са такива, които не могат да убедят населението, у нас и в чужбина, че са адекватни на ситуацията, че са в полза на гражданите.
От гледна точка точка на ваксинацията, трябва ясно и категорично властите да уведомят обществото каква ще е ваксината, какви са полезностите и най-вече - политическата гаранция на българското правителство за тяхната абсолютна здарословност и полезност за населението.
Противодействието на тази здравна криза у нас не е адекватно от гледна точка интересите на обществото, но в рамките на сегашното държавно управление не вярвам да има някакво „преобръщане“, прогнозира експертът.
Здравеопазването не може и бива да се ръководи от политически цвят и предпочитания, защото това е здравето на българската нация, категоричен е доц. Йордан Дойков.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..