Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Думите на 2021 ще бъдат две - избори и ваксини

Седем партии е възможно да влязат в новия парламент, големият печеливш е Слави Трифонов

Първан Симеонов
Снимка: Фейсбук - личен архив

2020-та постави въпросителни, на които ще продължаваме да отговаряме следващата година. Застанахме лице в лице с пандемията от Ковид, която лекари описаха като "епидемия с невиждана ярост", а част от народа заклейми науката и повярва на чипирането и Бил Гейтс, като възможен вариант за нова психоза. 

Разговаряме със социолога д-р Първан Симеонов от "Галъп Интернешънъл" за събития, факти и знакови лица на годината. 

Сименов каза, че годината няма да бъде запомнена с добро, и това е повече от очевидно. 

"Година премина бързо, първо имаше проблеми с водата, боклука и въздуха, после настана първият етап с коронакризата,  добавиха се протестите през лятото и дойде вторият етап от пандемията у нас. Между това имаше трагичикомичен опит да се напише нова Конституция, който развалиха сами и останаха на власт", обобщи Първан Симеонов. По думите му е притеснитална друга хипотеза, която се изразява в това, че на мнозина ще им се услади този режим, при който стоят вкъщи и работят криво-ляво, като разходи им намалят. 

"Боя се да не стане така, че свободата  и инициативата да остават на заден план, за сметка на тревогите за оцеляването и прехраната. Това е притеснитална перспектива, което е тъжното, но по-тъжното е това, че много хора си отидоха", допълни социологът. Той смята, че властта трябва много да внимава когато прави ПР, особено тези представители на здравните власти, които тепърва ще се наложи да защитават ваксините.

Не всеки е Борисов в тази криза с неговия ПР-ски инстинкт, посочи Първан Сименов. 

"Ранна дата на избори в края на март е по-удобна за управляващите на ГЕРБ, но има и друга логика, че коронавирусът не е отшумял и това ще бъде отрицателен факт за властта. При ГЕРБ има питанка, защото там е възможно Цветан Цветанов да отчупи проценти при изборите", прогнозира социологът. Той смята, че има възможна формула за 7 формации в следващия парламент

лави Трифонов е големият печеливш от протестите, Демократична България скочи доста и взе солиден процент, правят и добра капмания и тук е голямата интрига - трябва да се потрудят сериозно Патриотите и ВМРО, които растат като проценти, защото използват Македонската тема, също така  Мая Манолова и Отровното трио имат възможност да преминат бариерата." 

Социологът обобощи: "Думата за тази година е "пандемия" и е ясна, но важно е, че завърши Балкански поток, другото е протестите, третото е тревожният симптом с водната криза в България, а също и Македония, България зае твърда позиция, нещо което не беше правила до днес. 

Думите на 2021 година ще бъдат избори и ваксини."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12