Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утопична е идеята да си върнем нормалния живот сега в Европа

Лъчезар Томов
Снимка: Ани Петрова

Затишие преди буря, или как у нас управляваме кризи. Разговор по темата за коронавируса е с Лъчезар Томов, математик и преподавател в НБУ, за моделите, които определят движението на кривата със заболеваемост, за достоверните прогнози и за вариантите да се завърнат в училище големите ученици от 4 февруари.

Томов отбеляза, че през последната седмица се наблюдава лек ръст на болни от Ковид-19. Това се дължи на отварянията, които се случиха през януари, както и на навлизането на английския щам. Хипотезата беше, че училища и детски градини не са опасни за увеличаване на общата заболеваемост, но тя не важи за новия щам, каза Томов. Той отбеляза, че е важно да се гледат и отчита  случаите събота и неделя, защото тогава точно няма активно търсене, а само най-засегнатите от вируса отиват и търсят помощ.  "Аз правя прогнози по тези най-ниски дни", уточни математикът.  На 12 януари той съобщи, че се намираме в плато, но днес вече имаме нарастване на случаите

Голяма част от хората купуват тестове от аптеки, особено след като учениците от 1 до 4 клас са вече в училище, каза още Томов. По думите му има и нарастване на случаите в болниците, както и в Смолян, например има повече болни. 

Ваксините и България: За съжаление ние направихме м. г. неправилен залог за управление на риска за доставката им. Трябваше да разположим по-равномерно нашето портфолио за отделните ваксини. Сега закъсняваме, но така или иначе дози ще дойдат. Това, което виждаме като колебание на хората, то е свързано с факта, че няма ваксини. Колкото повече ваксини има, колкото повече хора публично се ваксинират, то и другите ще пожелаят да направят това. Има голяма неопределеност за производството и доставките, ще има някакво закъснение, но очакваме големите пратки. В България имаме голяма мрежа, работят и личните лекари и те имат вече списъци. 

Учителите и ваксините: В гимназията където работя, НГДЕК има доверие към ваксините, и няма такъв скептицизъм, както в страната, където 23 % от преподавателите в средните училища са се записали за имунизация. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54