Този месец българските депутати приеха Закона за българския жестов език. Той дава право на деца със слухови затруднания да се обучават в масовите училища и вече да имат учители, които да им помагат с жестомимика.
В България глухата общност ще има право на 120 часа на година на преводачи при срещите им с институциите и на работното място.
В специалните училища за ученици със сензорни увреждания - увреден слух, и за глухите ученици, обучаващи се в системата на предучилищното и училищното образование, се провежда обучение по български жестов език като специален учебен предмет. Родителите на такива деца също имат право да бъдат обучавани на жестов език.
У нас три училища са специализирани в обучение на деца и младежи с проблеми със слуха - в София, Търговище ив Пловдив e Средното специално училище „Проф. д-р Стоян Белинов“. Училището има традиции за този тип обучение, вече стана на 95 години, но заради ковид кризата проявите се отложиха за месец март.
Преподаватели и ученици подготвят специална програма, съобщи директорката Златина Стаматова. Тя каза, че 100 деца с увреден слух от Пловдив и Южна България при тях се обучават от подготвителните групи до 12 клас. Зрелостниците получават специалност по „Готварство“ или „Шивачество“.
Всички учители са сурдопедагози и имат дипломи за жестомимичен език.
Интервюто на Живка Танчева е с психолога Теодора Вълканова за възможностите, които специализираното училище предоставя на децата.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..