През пазарджишкото село Черногорово минава река Луда Яна, а „Овчите хълмове“ са една от забележителностите му. Местни деца и младежи, обединени в Център за създаване и внедряване на проекти към кметството, написаха писмо до министъра на околната среда и водите Емил Димитров, в което искат на място да се изпратят експерти за оценка на разрушените бентове на реката и на опасните дървета, които трябва да се премахнат, за да се засадят нови. Самите те вече са участвали в еко-инициативи, а в момента подготвят мащабна акция по почистване на сметищата в селото.
Инициативата за почистване на сметищата в селото
Добринка Бозева и Изабела Христева са седмокласнички в ОУ „Асен Златаров“ в пазарджишкото село Черногорово. Добринка участва в Центъра за създаване и внедряване на проекти, а приятелката й се включва в инициативите му. Последната е почистването на сметищата. "Мислим да започнем първо от реката и могилите, тъй като там има най-много боклуци. Първо помагаме на нашето село да е хубаво, а после и на природата", казва Изабела.
Нерегламентираните сметища в селото са 8-9, обяснява кметът Димитър Вринчев: "Те са натрупвани през годините. Аз съм 1 година на служба, така го заварих. Хората изхвърлят, има недостиг на контейнери и се изхвърля около тях. Потърсил съм съдействие от Община Пазарджик, но без резултат. Не разполагам със средства в кметството и за почистване."
За да не е еднократна инициативата по почистването, един от ръководителите на Центъра за проекти Емил Йорданов разказва, че вече се работи по образователна програма за разделно събиране на отпадъците: "Ние започнахме да обучаваме децата, защото те са проводника, чрез който тази информация ще достигне до семействата им. Когато децата са образовани и знаят как да разделят отпадъците, тяхното послание ще стигне до всеки".
Писмото до министъра на околната среда и водите Емил Димитров
За инициативата си децата и ръководителите им разказват в писмо до министъра на околната среда и водите Емил Димитров с копие до кмета на Пазарджик Тодор Попов и общинските съветници. "Искаме да им покажем, че и нашето село съществува, и то трябва да е красиво - като другите, да е забелязано от много хора", обяснява Добринка.
В писмото се иска в Черногорово да дойдат и експерти, за да направят оценка на опасните дървета, които трябва да се премахнат, за да се засадят нови; както и помощ за възстановяване на бентовете на река Луда Яна. Според кмета Димитър Вринчев това е наложително, защото с годините бентът се е разрушил и нивото на водата спада. "И в дадени моменти ние оставаме без вода".
Как се стига до идеята да се напише писмо
До идеята за писмо се стига след като ОбС Пазарджик в края на януари гласува „въздържал се“ и така лишава от възможността за участие в конкурс, обявен от екоминистерството и ПУДОС на тема „ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ“. Но макар и без възможност за участие в този конкурс, децата ще почистят любимото си Черногорово. Според Изабела: "Защото искаме да запазим селото с неговата красота." И според Добринка: "За да може селото ни да стане по-добро място за живеене и младите хора да предпочитат да живеят тук".
Репортажът може да чуете в звуковия файл.Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..